Takie działania są bardzo pożądane. Krew jest bowiem potrzebna zawsze, a w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, w skład którego wchodzi również oddział w Chełmie, zapasy krwi grupy A Rh minus i 0 Rh minus są bardzo małe (dane z ubiegłego tygodnia).
- Na stronie RCKiK w Lublinie oraz na Facebooku centrum umieszczane są komunikaty o ilości zgromadzonej krwi. Warto je śledzić, by w porę móc reagować – mówią pracownicy centrum i zachęcają do udziału w akcji.
Niedzielna akcja rozpoczyna się o godzinie 9 i potrwa do godziny 13. Ale w Chełmie krew, jak i osocze, można oddać we wszystkie dni robocze oraz w pierwszą sobotę miesiąca.
Rejestracja dawców w dni robocze odbywa się w godzinach od 7 do 12, zaś w sobotę od 8 do 11. Punkt mieści się przy ulicy Szpitalnej 53, tel. 82 565 56 51 lub 530-770-997.
Osoby, które boją się oddawać krew w czasie pandemii, pracownicy RCKiK uspokajają.
- Wprowadziliśmy dodatkowe procedury, które sprawiają, że nadal jest bezpieczne. Każda osoba dezynfekuje ręce, a następnie wypełnia szczegółową ankietę oraz ma mierzoną temperaturę. Dopiero po stwierdzeniu braku potencjalnego zagrożenia COVID-19 dawca może się zarejestrować. W gabinecie lekarskim ponownie mierzona jest temperatura. W ankiecie, którą już wcześniej wypełniał dawca, zawarte są dodatkowe pytania dotyczące wykluczenia możliwości zakażenia koronawirusem, na które lekarz zwraca szczególną uwagę.
Te same procedury będą stosowane podczas niedzielnej, wyjazdowej akcji poboru krwi.
Aby dołączyć do grona honorowych krwiodawców i oddać krew, wystarczy mieć ukończone 18 lat, ważyć nie mniej niż 50 kg, cieszyć się ogólnym, dobrym stanem zdrowia i chcieć uratować komuś życie. Przypominamy, że dawcy przysługuje jeden dzień pełnopłatnego urlopu. Honorowy dawca może też liczyć między innymi na: zniżki na leki, ulgę podatkową z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Samo oddanie krwi trwa około 10 minut, a taki gest może uratować komuś życie.
Jak przygotować się do oddania krwi?
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
- być wyspanym;
- co najmniej 24 godz. przed oddaniem krwi usunąć z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, np. mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe oraz potrawy ostro przyprawione;
- nie palić papierosów co najmniej godzinę przed zabiegiem;
- nie zgłaszać się do oddania krwi, jeśli jest się przeziębionym (kaszel, katar) lub przyjmuje się leki;
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!
- w dniu oddania krwi zjeść lekkie śniadanie (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem);
- wychodząc z domu, wziąć ze sobą dowód osobisty - bez niego nie można oddać krwi.
Napisz komentarz
Komentarze