- Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone, uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało. Ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Ugryzienie kleszcza to wielkie ryzyko zachorowania na boreliozę. Tylko w ciągu ośmiu miesięcy ubiegłego roku na terenie powiatu chełmskiego zachorowały na nią 122 osoby. W pierwszym kwartale tego w województwie lubelskim boreliozę zdiagnozowano u 197 osób. Dlatego, jeżeli tylko zauważymy kleszcza wbitego w skórę, trzeba go jak najszybciej usunąć. Im dłużej bowiem kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.
W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza najbliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go. Nigdy nie należy wyciągać kleszcza palcami, rozgniatać, wyciskać, wykręcać czy smarować tłustymi substancjami.
Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę np. wodą utlenioną. W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy skontaktować się z lekarzem. Miejsce ukąszenia należy obserwować. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w miejscu wkłucia i wokół niego nie wystąpiło zaczerwienienie lub obrzęk. Koniecznie zgłosić trzeba się do lekarza, gdy wystąpiły np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.
- Przed ugryzieniem kleszcza można się ochronić – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. - Podczas wypadów do lasu czy na zielone tereny miasta, nie zapominajmy spryskać się odpowiednimi preparatami odstraszającymi. Nie należy zapominać też o swoich pupilach, którzy często towarzyszą nam w takich wędrówkach. Po drugie ubierajmy się odpowiednio. Zasłaniajmy nogi długimi spodniami. Nośmy bluzki z długim rękawem. Po przybyciu do domu dokładnie usuńmy wszelkie zanieczyszczenia ze skóry. Szczególną uwagę zwróćmy na te miejsca naszego ciała, gdzie skóra jest delikatna: okolice pach, pachwin, miejsc intymnych, fałdy skóry. Po spacerze należy wytrzepać ubranie, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły wbić się w skórę - radzi dyrektor Kuryk.
Warto też zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety, szczepionki przeciwko boreliozie nie ma.
Napisz komentarz
Komentarze