To chyba jedyny przypadek w historii edukacji, kiedy maturzyści swojego egzaminu nie mogli się już doczekać. Gdyby nie epidemia już dawno byliby po części pisemnej, a może i również po egzaminach ustnych. Tymczasem matura 2020 rozpoczyna się 8 czerwca.
- Przez całą tę kwarantannę kompletnie straciłam motywację do szkolnej nauki, właściwie dopiero w ostatnich dniach zaczęłam coś powtarzać. Odczucia moich znajomych są podobne - mówi Wiktoria, tegoroczna maturzystka z jednego z chełmskich liceów. - Chcemy już jak najszybciej mieć to za sobą. Raczej się nie stresujemy, podchodzimy bardziej na luzie. Przynajmniej na kilka dni przed egzaminem.
Nowe zasady
Pierwotnie sesja maturalna miała rozpocząć się 4 maja. Niestety, z powodu epidemii dotrzymanie tego terminu nie było możliwe. Szkoły przeszły na system zdalnego nauczania, a egzaminy zostały początkowo odłożone w czasie na bliżej nieokreślony termin. W maju absolwenci szkół średnich dowiedzieli się, że maturę napiszą w czerwcu i będzie to w tym roku tylko egzamin pisemny. Egzamin ustny zdawać będą tylko ci, którzy muszą przedstawić uzyskany wynik w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, języka obcego i matematyki na poziomie podstawowym. Musi też zdawać co najmniej jeden egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Może wybrać kilka, ale nie więcej niż sześć.
Wszystko gotowe
W Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych maturzyści wchodzą na egzaminy trzema wejściami.
- Wszystko jest już gotowe. Mamy dla uczniów przygotowane maseczki, jesteśmy wyposażeni w płyny do dezynfekcji - zapewniała nas w ubiegły piątek Edyta Chudoba, dyrektor szkoły. - Nauczyciele i młodzież zostali przeszkoleni.
Egzamin z języka polskiego będzie pisany w siedemnastu salach, na matematykę zaplanowano szesnaście sal, a na język angielski dziewiętnaście. Podobnie sytuacja wygląda w IV Liceum Ogólnokształcącym, gdzie do egzaminu przystępuje 99 tegorocznych absolwentów i cztery osoby z ubiegłego roku.
- Jesteśmy zabezpieczeni zgodnie z wszelkimi wymogami. W czasie egzaminów w szkole będą przebywać, oprócz młodzieży, tylko członkowie zespołów nadzorujących i wyznaczeni pracownicy obsługi - wyjaśnia dyrektor liceum Marzena Koprukowniak. - Wszyscy bardzo denerwujemy się tym wyjątkowym egzaminem w tym roku. Trzymamy kciuki za naszych absolwentów i mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie bezpiecznie.
Maturzyści z liceum Młodowskiej będą pisać maturę w sali gimnastycznej i salach lekcyjnych.
W II Liceum Ogólnokształcącym maturę zdaje 175 osób. W dniu egzaminu maturzyści wprowadzani będą do placówki aż sześcioma wejściami. Język polski pisany ma być w pięciu salach, matematyka w sześciu, a języki obce aż w dwudziestu sześciu.
- Przy salach zaaranżowane są szatnie dla zdających. Drzwi wejściowe będą otwarte, tak aby uczniowie nie musieli dotykać klamek. Oczywiście wszędzie będzie też zabezpieczenie w postaci płynów do dezynfekcji - wyjaśnia dyrektor liceum Zbigniew Niderla. - Egzaminy będą się odbywały w dwóch salach gimnastycznych i w salach przedmiotowych.
Terminy
Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano (początek o godz. 9) i po południu (początek o godz. 14). Po południu będą głównie egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów i z języków obcych na poziomie rozszerzonym.
Sesja maturalna rozpoczęła się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu zaplanowany został egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z pozostałych przedmiotów odbędą się do 29 czerwca. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wyniki w terminie głównym i dodatkowym mają być znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych, odbędzie się 8 września.
Napisz komentarz
Komentarze