Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej bierze udział w europejskim programie badania koronawirusa w ściekach, zainicjowanym przez Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Dyrekcję Generalną ds. Środowiska przy udziale Holenderskiego Instytutu Badań Wody KWR, Centrum Technologiczne Katalonii - Eurecat, Uniwersytet w Tesalii i Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach. Zadaniem międzynarodowego zespołu jest przygotowanie systemu wczesnego ostrzegania przed SARS-Covid, poprzez badanie składu ścieków dopływających do oczyszczalni.
- Coraz więcej dowodów wskazuje, że nieoczyszczone ścieki są dobrym wskaźnikiem obecności wirusa wśród mieszkańców. Pierwsze badania w tym kierunku potwierdziły związek między stężeniem wirusa w dopływających ściekach do oczyszczalni, a poziomem zainfekowania danej społeczności. Analiza próbek w oczyszczalniach ścieków może wskazać, ile zakażonych osób, w tym bezobjawowych nosicieli, znajduje się w danej okolicy. Bardziej szczegółowa analiza poprzez badanie ścieków z poszczególnych punktów sieci kanalizacyjnej może pozwolić na ocenę konkretnej części miasta - wyjaśnia Katarzyna Langiewicz z MPGK. - 29 czerwca spółka rozpoczęła 24-godzinny pobór próbek ścieków, które następnego dnia, po odpowiednim zabezpieczeniu, zostały wysłane drogą lotniczą do analizy w instytucie badawczym w Holandii.
Nadzorowanie wirusa w ściekach może okazać się cennym i skutecznym narzędziem do monitorowania migracji wirusów w miastach oraz może służyć jako wczesne ostrzeżenie przed ponownym pojawieniem się pandemii. Epidemiologia ścieków stwarza szansę na łatwiejsze lokalizowanie ognisk choroby i bezobjawowych nosicieli. Znajomość ognisk wirusa pozwoli na skuteczniejszą ochronę, łagodząc ograniczenia w miejscach wolnych od wirusów oraz minimalizując zakłócenia gospodarcze i społeczne.
Wdrożenie programu ma pozwolić na szybkie uzyskanie informacji o ilości osób zarażonych w danym mieście, bez konieczności wykonywania testów bezpośrednio na mieszkańcach, co pozwoli na obniżenie wysokich kosztów związanych z konwencjonalnym testowaniem i nadzorem epidemiologicznym. Spółka podkreśla, że celem programu nie jest zastąpienie tradycyjnych badań laboratoryjnych, lecz wprowadzenie równolegle systemu umożliwiającego monitoring bieżącej liczby zachorowań w określonej przestrzeni.
- Udział przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych w projekcie jest bezpłatny, a MPGK przystępując do pionierskiego programu, aktywnie włączyło się w działania mające na celu przeciwdziałanie rozwojowi pandemii - dodaje Langiewicz. - Efektywne wdrożenie programu stwarza perspektywy dla wykrywania także innych ognisk chorób zakaźnych oraz szanse na wykorzystanie potencjału spółki dla dobra lokalnej społeczności.
Napisz komentarz
Komentarze