- Umowę na realizację programu podpisaliśmy 1 lipca – mówi Kamila Ćwik, dyrektor szpitala. - Ma on na celu zmniejszenie zapadalności i poprawę wykrywalności boreliozy z Lyme – dodaje.
Żeby osiągnąć ten cel, prowadzone będą działania edukacyjno-informacyjne wśród mieszkańców makroregionu wschodniego w wieku aktywności zawodowej (już od 15 roku życia), w szczególności zamieszkujących regiony częstego występowania kleszczy i wykonujących zawody, sprzyjające podwyższonemu ryzyku kontaktu z tymi pasożytami. Wszystkie te osoby w ramach programu będą miały zapewnione świadczenia zdrowotne m.in. testy umożliwiające rozpoznanie boreliozy.
Uczestnikami programu są też lekarze (minimum 11). Otrzymają oni materiały edukacyjne, a następnie wezmą udział w szkoleniach. Do tego ma służyć specjalnie utworzona platforma e-learningowa, umożliwiająca rejestrację lekarzy zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji.
Projekt ma być realizowany do końca 2023 roku. Działania z nim związane wspierają: Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę z Bielska-Białej oraz Fundacja Planuj Zdrowie z Krakowa.
Borelioza z Lyme jest wielonarządową chorobą wywoływaną przez bakterie – krętki z rodzaju borrelia burgdorferi sensu lato, przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Jej diagnostyka jest trudna ze względu na specyfikę bakterii, ale kluczowa, gdyż skuteczność leczenia zależy od wczesnego rozpoznania. W tej sytuacji ważna jest profilaktyka oraz znajomość objawów zakażenia, by jak najszybciej rozpocząć terapię. Zakażenia są częstsze u pracowników leśnych, grzybiarzy i osób zbierających runo leśne. Zapadalność na boreliozę jest uzależniona od pory roku, nie jest natomiast zależna od wieku ani płci.
Napisz komentarz
Komentarze