- Opowiadam w niej o majątkach zlokalizowanych w tamtych czasach w sześciu miejscowościach: Bukowie Małej, Bukowie Wielkiej, Łukówku Pięknym i Górnym, Łowczy i Krobonoszy – uchyla rąbka tajemnicy autor.
Praca nad książką trwała blisko rok. Pan Stanisław wiele godzin przesiedział w archiwach, przejrzał dziesiątki ksiąg hipotecznych opisywanych miejscowości. Ale się opłaciło, bo powstał dokument oparty na faktach, który bez wątpienia przybliża historię miejscowości i mieszkających tam rodów.
Licząca ponad 130 stron publikacja wydrukowana została w 100 egzemplarzach na koszt autora. - Wszystkie moje książki tak wydaję – mówi. - Jedynie poświęcona historii i współczesności Rejowca Fabrycznego współfinansowana była przez urząd miasta. Autor nie sprzedaje swoich książek, a przekazuje je do bibliotek, urzędów. Część publikacji trafiła aż za ocean.
- Zaczęło się od książki „Dobra ziemskie z parafii Pawłów w XVIII i XIX w”. Gdy się ukazała, a był rok 2016, skontaktowała się ze mną jedna z warszawskich firm, która prowadzi dystrybucję książek do Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Przekazałem im kilka egzemplarzy.
Dzięki temu trafiły one między innymi do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Uniwersytetu Harvarda oraz Niemieckiej Biblioteki Narodowej. Od tamtej pory współpracujemy, co bardzo mnie cieszy. Obecnie pan Stanisław myśli o napisaniu kolejnej książki. Ma dotyczyć parafii w Pawłowie. W przyszłym roku obchodzić ona będzie jubileusz 600-lecia.
- Kilka lat temu ukazała się już publikacja poświęcona temu tematowi. Teraz chciałbym ją uzupełnić o nowe fakty. Czy się uda? Na razie to plany – mówi autor.
Wie na pewno, że nie spocznie na laurach. Historia rodzinnych stron oraz dzieje ludzi z nią związanych to jego pasja. Chciałby tę historią zainteresować innych. Zainteresowani ostatnią publikacją Stanisława Lipińskiego mogą się z nim kontaktować, dzwoniąc pod numer 696 838 429.
Napisz komentarz
Komentarze