Stanisław Żółkiewski był wybitnym Polakiem, który zapisał się w historii kraju złotymi zgłoskami. W lipcu 1610 roku odniósł spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem nad wielokrotnie liczniejszą armią rosyjską. Następnie na dwa lata zajął Moskwę oraz wziął do niewoli zdetronizowanego cara Wasyla Szujskiego i jego dwóch braci. Rok później zmusił ich do złożenia hołdu Zygmuntowi III Wazie.
- Pomimo tych sukcesów, hetman Stanisław Żółkiewski nie doczekał się żadnego upamiętnienia w postaci pomnika. Jedyny monument wspominający jego postać znajduje się poza granicami kraju. To miejscowość Bierezowka na terenie Mołdawii, gdzie zginął po bitwie pod Cecorą. Jest jeszcze popiersie w krakowskim Parku Jordana. Natomiast pomnik w jego rodzinnej Żółkwi na Ukrainie został zniszczony przez okupanta - opowiada przewodniczący społecznego komitetu Andrzej Wac-Włodarczyk.
Idea budowy pomnika hetmana narodziła się 5 lat temu w ramach spotkań zainicjowanych przez członków Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. Od tamtego czasu propagowany jest pomysł upamiętnienia tej postaci, który była tematem wielu prac naukowych i konferencji historycznych w regionie. Zaowocowało to również tym, że rok 2020 został ogłoszony przez polski parlament rokiem Stanisława Żółkiewskiego, bo w październiku przypadnie 400 rocznica śmierci tego wybitnego Polaka.
- Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że po drodze będą różne problemy. Liczyliśmy na większe wsparcie od instytucji państwowych ,ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu przedsięwzięciom. Nas również to spotkało. Wciąż jednak czynimy starania w ministerstwach oraz rozmawiamy z posłami, wojewodą i wieloma osobami decyzyjnymi, żeby nas wspierali. Oczywiście takie obietnice otrzymujemy, ale ciągle jesteśmy daleko od efektu końcowego - mówi prof. Wac-Włodarczyk.
Projekt pomnika wykonał wybitny rzeźbiarz prof. Stefan Dousa z Politechniki Krakowskiej. Było kilka propozycji lokalizacji monumentu. Ostatecznie zostanie on postawiony na skwerze w centrum Żółkiewki i będzie przedstawiał Stanisława Żółkiewskiego na koniu. Hetman będzie w rękach dzierżył szablę i buławę hetmańską. Całość działania szacowana jest na około 300 tys. zł.
- Drugi etap stanowi poważne przedsięwzięcie w aspekcie finansowym. Dotyczy on stworzenia modelu pomnika w skali jeden do jednego. Najpierw postanie z gliny, a potem zostanie odlany z brązu. Do tego dojdzie jeszcze patynowanie, cyzelowanie, transport, posadowienie, oświetlenie i aranżacja otoczenia. Przed nami jest masa wyzwań, dlatego bardzo serdecznie prosimy o wspieranie naszej idei - apeluje.
U przewodniczącego społecznego komitetu i w Ośrodku Kultury Samorządowej w Żółkiewce dostępne są cegiełki w kwocie 10, 20, 50 i 100 zł. Można również dokonywać wpłat za pośrednictwem strony internetowej: zrzutka.pl/budowa-pomnika-hetmana-stanislawa-zolkiewskiego” lub na konto w Banku Spółdzielczym w Krasnymstawie: 55 8200 1050 2006 5000 0366 0003 z dopiskiem: „Na budowę pomnika Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”.
- 3 października organizujemy w Żółkiewce sejmik towarzystw regionalnych. Serdecznie zapraszamy na konferencję, która w całości zostanie poświęcona hetmanowi Żółkiewskiemu - kwituje przewodniczący komitetu.
Napisz komentarz
Komentarze