Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:25
Reklama
Reklama

Tylko 8 km/h

Hulajnogi elektryczne stają się coraz powszechniejszym środkiem transportu, choć wciąż nie ma jasnych przepisów dotyczących ich używania w miejscach publicznych. Najbardziej sporną kwestią pozostaje to, że można się nimi poruszać po chodnikach, ścieżkach rowerowych i deptakach, co daje się we znaki pieszym i rowerzystom. Ministerstwo Sprawiedliwości chce załagodzić ten spór i wystąpiło z projektem regulującym dopuszczalną prędkość urządzeń transportu osobistego.
Tylko 8 km/h

Projekt resortu sprawiedliwości to niejako odpowiedź na opieszałość Ministerstwa Infrastruktury w zakresie opracowania jasnych i klarownych przepisów dotyczących UTO. Zakłada on, że urządzeniem transportu osobistego będzie się można poruszać max. 8 km/h na chodnikach i deptakach, czyli miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszych. Resort tłumaczy, że takie ograniczenie jest konieczne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Projekt ten uwzględnia nie tylko popularne hulajnogi elektryczne, ale również segwaye i inne konstrukcje, które fabrycznie posiadają limit prędkości 25 km/h. I tyle będzie można nimi jechać, aczkolwiek tylko na ścieżce rowerowej. Projekt ministerstwa nie obejmuje natomiast elektrycznych wózków inwalidzkich. 

Użytkownicy niewielkich pojazdów elektrycznych zwracają jednak uwagę na to, że w UTO nie ma prędkościomierzy, więc określenie tempa jazdy to... kwestia wyczucia. Dla porównania dodają, że 8 km/h to szybkość porównywalna z prężnym chodem. Prawdopodobnie wymusi to na producentach elektrycznych pojazdów montaż prędkościomierzy, szczególnie, że projekt ministerstwa przewiduje kary za poruszanie się nimi, jeśli nie spełniają wymagań technicznych. A te mogą mocno uderzyć po kieszeniach, bo sięgają nawet 5000 zł.

W myśl projektu, pojazdami UTO będzie można poruszać się także po ulicach, z tym, że max. 20 km/h.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama