Warto w takie upalne dni pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1. Pij dużo wody – konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów. Najlepiej pić wodę wysoko zmineralizowaną i soki owocowo-warzywne. Lepiej unikać napojów z kofeiną oraz alkoholu.
2. Nie siedź długo na słońcu - najsilniej grzeje w godzinach 11 – 15, lepiej pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu, ochroń ciało – ubierz się w jasne lekkie, przewiewne ubranie, czapkę z daszkiem nałóż na głowę i staraj się przebywać w cieniu.
3. Ogranicz intensywną aktywność fizyczną i forsownego wysiłku - organizm i tak zużywa energię na walkę z upałem.
4. Unikaj nadmiernego opalania - by uniknąć poparzenia słonecznego. Używaj też kremów z filtrem.
5. Dbaj o chłodną temperaturę w domu - zechcesz się w nim schronić, więc nie może być duszno. Podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje wieczorem. Wietrz pomieszczenia. Korzystaj z wiatraków i klimatyzatorów.
6. Pamiętaj o starszych i dzieciach - ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci i osoby starsze nie czują dobrze pragnienia i są narażone na nadmierną utratę wody.
7. Samochód to piekarnik i śmiertelna pułapka - nie siedź w nim za długo. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka , osoby starszej , zwierzęcia zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie.
8. Pamiętaj o lekkiej diecie - w gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. lekkostrawne sałatki. Unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.
9. Uważaj na różnice temperatur - w upalne dni przejście do zimnego pomieszczenia może się wydawać zbawienne. Jednak to łatwy sposób na przeziębienie. Niewskazane są leż lodowate napoje (powinny mieć temperaturę pokojową) i gwałtowne zanurzania się w zimnej wodzie (niebezpieczeństwo szoku termicznego).
10. Zadbaj o zwierzęta - muszą mieć zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywać w możliwie chłodnych pomieszczeniach.
11. Nie obawiaj się wzywać pomocy - tel. alarmowy 112 – zadzwoń, gdy dzieje się coś niepokojącego z tobą lub z innymi osobami w Twoim otoczeniu.
Napisz komentarz
Komentarze