Od lat mówiło się, że szczątki, które odnaleziono w Siemieniu koło Białej Podlaskiej mogą należeć do "Jastrzębia". W ubiegłym roku decyzją wojewody lubelskiego zarządzono ekshumację i pobrano próbki do badań DNA. Oficjalne wyniki ekspertyzy ogłoszone zostały podczas uroczystości wręczenia tzw. not identyfikacyjnych rodzinom Żołnierzy Niezłomnych, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w nich Rozalia Otta, siostra "Jastrzębia" oraz jej syn Ryszard Otta.
- Wręczenie not identyfikacyjnych w obecności Prezydenta RP było bardzo ważnym momentem dla tych dwunastu rodzin Niezłomnych. Ta podniosła uroczystość była oddaniem sprawiedliwości dziejowej, a także przywróceniem godności i honoru, który im się należał. Byłem zaszczycony, że mogłem, wraz z mjr. Stanisławem Pakułą ps. "Krzewina", Przemysławem Czarnkiem – wojewodą lubelskim oraz Grzegorzem Makusem – włodawskim historykiem, towarzyszyć rodzinie Leona Taraszkiewicza. Odebranie noty identyfikacyjnej przez panią Rozalię było wzruszającym momentem – przekonuje Mariusz Zańko.
Podczas obchodów Instytut Pamięci Narodowej potwierdził, że szczątki, które spoczywały w Siemieniu rzeczywiście należą do Taraszkiewicza. Otworzyło to pani Rozalii drogę do pochowania brata w rodzinnym mieście, o co starała się od kilku lat.
- Lepiej późno niż wcale, ale spełniamy dziś nasz obowiązek wobec tych wielkich synów. Od tego też zależy przyszłość Rzeczypospolitej, w którą tak mocno wierzę – przekonywał w trakcie swojego przemówienia Prezydent Andrzej Duda.
Zdecydowano, aby przeniesienie szczątków tego wielkiego dowódcy Polskiego Podziemia Antykomunistycznego i ponowny pochówek potraktować jako uroczystości państwowe. Budowa płyty nagrobnej na włodawskim cmentarzu już się rozpoczęła. Zdaniem Mariusza Zańko, powrót "Jastrzębia" po 70 latach do rodzinnego miasta będzie wielką manifestacją patriotyczną.
Napisz komentarz
Komentarze