Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:37
Reklama
Reklama baner reklamowy

Jesienna strategia walki z koronawirusem

Tylko w sobotę w województwie lubelskim potwierdzono 19 nowych przypadków COVID-19. Na szczęście nie ma wśród nich osób z naszego terenu. Nie oznacza to, że Chełm i powiat chełmski, a także krasnostawski i włodawski wolne są od zarazy. Choruje jeden mieszkaniec miasta, pięć osób z powiatu włodawskiego i jedna z powiatu krasnostawskiego. W minionym tygodniu koronawirusa ujawniono u trzech osób z gminy Sawin.
Jesienna strategia walki z koronawirusem

Niemal wszyscy mieli kontakt z tak zwanym przypadkiem potwierdzonym. Zakazili się od osób, które przyjechały tutaj spoza naszego regionu. Dotyczy to między innymi mieszkańców gminy Sawin. Wirusa przywiozła młoda kobieta mieszkająca w Warszawie. Zaraziła ojca, siostrę i szwagra.

Na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala leczone są obecnie 22 osoby, w tym 14 zakażonych SARS CoV-2. Dwóch pacjentów czeka na wynik.

Niebawem trafiać tam będą tylko chorzy wymagający leczenia. Szpitale powiatowe, między innymi w Krasnymstawie i Włodawie, mają wytyczyć obszar obserwacyjno-izolacyjny dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS CoV-2, które oczekują na wynik badania. W naszym regionie miejsce takie przygotować ma również SP ZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Adampolu. Każda z tych placówek ma dysponować co najmniej trzema łóżkami przeznaczonymi dla takich pacjentów.

- To ważne, jeżeli pojawi się grypa sezonowa na większą skalę i infekcje grypopodobne. Wszystkie szpitale otrzymały takie polecenie – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezentując jesienną strategię walki z koronawirusem.

Wojewoda polecił też utworzyć punkty poboru wymazów do badań laboratoryjnych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w każdym powiecie. W Chełmie już jest. Świadczy on również usługi dla mieszkańców powiatu. Taki punkt funkcjonuje również przy szpitalu we Włodawie. W Krasnymstawie trzeba będzie go uruchomić. Jest też jeszcze jedna zmiana.

- Od drugiego września zmieniły się przepisy dotyczące izolacji. Kwarantanna uległa skróceniu do 10 dni. Jeśli nie ma objawów, badań się nie wykonuje. Tak samo jest w przypadku izolacji - mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. - Gdy występują objawy, testy oczywiście są wykonywane.

W system testowania włączeni zostali także lekarze rodzinni.

- Teraz należy dzwonić do lekarza POZ, nie do sanepidu – poinformował wojewoda i wyjaśnił, że kontakt pacjenta z lekarzem POZ ma się rozpocząć od teleporady. Gdyby objawy infekcji przedłużały się bądź nasilały konieczne będzie badanie fizykalne. To ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-19. Jeżeli wynik będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką POZ, a jeżeli pozytywny – zostanie skierowany do szpitala.

- To element przygotowania się na zbieg COVID-u i grypy, ale to równocześnie droga ku oswojeniu się, że koronawirus z nami jeszcze pobędzie. Nie może się to odbywać ze szkodą dla leczenia osób niezakażonych – stwierdził Lech Sprawka.

Lekarze rodzinni uważają, że takie rozwiązanie jest chybione i może sparaliżować działalność przychodni. - Koronawirus, to nie grypa – mówi lekarz pracujący w jednej z chełmskich przychodni.

– Nie jesteśmy przygotowani na przyjmowanie pacjentów zakaźnie chorych. Przecież do nas przychodzą też osoby z innymi schorzeniami. Wolałbym ich nie narażać.

Obawiają się też pacjenci.

– Nie wiem, jak oni chcą to rozwiązać – zastanawia się pani Joanna. - Już teraz trudno dodzwonić się do przychodni, a jak przyjdzie jesień i infekcje, to będzie to graniczyło z cudem. A co będzie, jak w przychodni spotka się osoba przeziębiona z chorą na koronawirusa? Nie chciałabym znaleźć się w takiej sytuacji. Nawet gdybym to ja była zakażona. Moim zdaniem, lepiej testować osoby z objawami przed ich osobistą wizytą u lekarza.

Czy jesienna strategia walki z koronawirusem się sprawdzi, pokażą najbliższe tygodnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama