Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Hybrydowa nauka w PWSZ

Pandemia nie zakłóciła rekrutacji przyszłych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Nabór przeszedł bardzo sprawnie, mimo przesunięcia terminu matur. Nieco inaczej niż w poprzednich latach będzie wyglądała czwartkowa inauguracja roku akademickiego.
Hybrydowa nauka w PWSZ

Tegoroczna rekrutacja studentów przebiegała całkowicie online. Ten system działa już co prawda od lat, jednak sytuacja epidemiczna zmusiła władze uczelni do jego rozbudowania. Zarówno pracownicy, jak i przyszli studenci poradzili sobie z nim bez większych trudności.

- O ostatecznej liczbie nowych studentów będziemy mogli mówić po rozpoczęciu roku akademickiego - mówi rektor Arkadiusz Tofil. - Wszystko wskazuje na to, że będzie ich ok. 700. Ostatnie dni września to jeszcze rozmowy z maturzystami, którzy nie podjęli ostatecznej decyzji o wyborze studiów, a którzy rozważają naukę w naszej uczelni. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tegorocznej rekrutacji. Mimo przesuniętych egzaminów maturalnych i konieczności zorganizowani wirtualnych Dni Otwartych, PWSZ cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Obecnie na wszystkich kierunkach chełmskiej uczelni, wraz ze studentami podyplomowymi, uczy się ok. 2000 osób. Wśród tych, którzy rozpoczną edukację 1 października, dominują maturzyści z Polski, szczególnie z Lubelszczyzny. Nie brakuje również osób, które wcześniej rozważały studiowanie w chełmskiej PWSZ, a skuszone rozbudowaną ofertą oraz bezpieczeństwem, ostatecznie postawiły właśnie na nią. Nieco mniej przyszłych studentów, bo o ok. 30 proc., przybyło z zagranicy, co jest spowodowane przede wszystkim ograniczeniami w przemieszczaniu się.

- Najpopularniejszym kierunkiem wciąż jest mechanika i budowa maszyn, w tym specjalizacje związane z lotnictwem. Drugie miejsce zajmuje pielęgniarstwo, szczególnie, że w naszej ofercie jest możliwość odbycia studiów II stopnia. Zainteresowaniem cieszy się również pedagogika na jednolitych studiach magisterskich, które są bardzo przydatne dla osób wiążących przyszłość z pracą w placówkach przedszkolnych oraz początkowych klasach szkół podstawowych.

Nieco inaczej niż co roku będzie przebiegała czwartkowa inauguracja roku akademickiego, która rozpocznie się o godz. 11. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie uczelni. Władze PWSZ zrezygnowały z tradycyjnego pochodu, sama immatrykulacja również przebiegnie z ograniczoną liczbą osób. Nauka w tym roku akademickim także będzie podlegała reżimowi sanitarnemu.

- W wakacje mieliśmy doświadczenie z zakażeniem koronawirusem i chcemy tego uniknąć. Zajęcia będą odbywały się w wersji hybrydowej. Wykłady dla większej liczby studentów zostaną poprowadzone online, zaś fizycznie chcemy prowadzić jak najwięcej ćwiczeń, oczywiście z zastosowaniem ograniczeń. W każdej sali będzie mogła znajdować się określona liczba osób wyposażonych w maseczki, przyłbice i środki do dezynfekcji. Po każdych zajęciach pomieszczenia zostaną zdezynfekowane przed wejściem kolejnej grupy. Przeorganizujemy także przerwy, tak aby nie dochodziło do kumulowania się dużej liczby młodzieży na korytarzach - zaznacza rektor Tofil.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

chelmiak 30.09.2020 22:11
szkoda starych machai. teraz to wylegarnia dla ukraincow.

Dietetyk 01.10.2020 13:48
...a niech się uczą, ale nie za darmo!

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama