Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ mają te związane ze stanem hormonalnym kobiety między innymi wiek pokwitania i przekwitania czy stosowanie preparatów hormonalnych. Jednak tym, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2.
Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Decydujące znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu rozwojowi nowotworu piersi ma jego diagnostyka oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych. Harmonogram postoju mammobusów, gdzie panie w wieku od 50 do 69 mogą wykonać bezpłatną mammografię, dostępny jest na stronie www.nfz-lublin.pl. Paniom przed 50. zaleca się natomiast wykonywanie USG, a wszystkim - samokontrolę piersi.
W przeddzień Europejskiego Dnia Walki z rakiem piersi, 14 października, na stornie Akademii NFZ (https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka), w ramach „Środy z profilaktyką” ukażą się materiały dotyczące profilaktyki i leczenia nowotworów piersi.
Napisz komentarz
Komentarze