Celem działalności świetlicy jest przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego i polskiego mająca przełamywać stereotypy i niechęć, umożliwiać nawiązywanie i utrzymywanie koleżeńskich i przyjacielskich kontaktów, jak również poprawa poziomu nauczania i systematyczna pomoc w nadrabianiu i wyrównywaniu braków edukacyjnych. Realizacja zamierzonych celów odbywa się poprzez prowadzenie zajęć świetlicowych, zajęć z zakresu edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej ze szczególnym uwzględnieniem promocji romskiej kultury, systematyczną pomoc w odrabianiu prac domowych, stały monitoring frekwencji podopiecznych oraz integrację dzieci wywodzących się ze społeczności romskiej i polskiej. Na zajęciach komputerowych uczestnicy świetlicy uczą się programowania, tak ważnego w ówczesnym kształceniu matematycznym i informatycznym. Poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne dzieci ciągle rozwijają wyobraźnię, uwalnia się ich indywidualna ekspresja oraz emocje i odczucia związanie z ich obecnym stanem psychicznym oraz fizycznym. Natomiast zajęcia taneczne doskonale wpisują się w kulturę romską. Doskonałym tego przykładem jest grupa taneczna „Gwiazdy”, działająca od 2014 r., której ciekawe układy choreograficzne wzbogacają artystycznie różne uroczystości szkole. Pomoc romskiej tancerki zapewnia zespołowi prezentowanie tańców zgodnych z zasadami romskiej kultury.
Podopieczni świetlicy integracyjnej mogą liczyć na wsparcie terapeuty oraz logopedy. W zajęcia wplata się elementy profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia. Bardzo dobra współpraca ze środowiskiem romskim pozwala właściwie wykorzystać zasoby programu, w tym zorganizować wycieczki kulturowe i kontynuować naukę pływania.
Nabyte w toku działalności świetlicy doświadczenie wskazuje na konieczność kontynuowania dalszej pracy. Rola placówki w życiu jej uczestników jest bardzo duża, o czym świadczy przede wszystkim ich zaangażowanie i systematyczny udział społeczeństwa romskiego i polskiego w życiu szkoły i świetlicy integracyjnej.
Zadania realizowane dzięki dotacji celowej przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020”.
Napisz komentarz
Komentarze