Autorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prezentacja została zorganizowana przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Oddziałem Okręgowym w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W Rejowcu pojawiła się za sprawą miejscowego oddziału stowarzyszenia. Jest zestawieniem archiwalnych zdjęć oraz cytatów dotyczących wartości i pojęć prezentowanych przez obu duchownych, a dotyczących życia jednostki i całych społeczeństw. Mieszkańcy widzieli ją zaledwie przez dwa dni.
Wystawę przed i po zniszczeniu oglądał Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca.
– Coś strasznego. Plakaty zostały pocięte jakimś ostrym narzędziem, pozrywane – mówi. – Z tak niespotykaną agresją już dawno się nie spotkałem. Nie rozumiem tego. Czy ta wystawa komuś przeszkadzała? Gdyby nawet… Takich spraw w ten sposób się nie załatwia. Trzeba usiąść i rozmawiać.
Emocje wzbudziła w wójcie nie tylko zniszczona wystawa, ale również widok dorosłych, płaczących mężczyzn, którzy zaangażowali się w jej sprowadzenie do Rejowca.
– To może poruszyć każdego – dodaje.
Ks. Jacek Jakubiec, proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu nazwał ten incydent szokującym.
- Doświadczamy, że atak na świętość, miejsca kultu to nie tylko kwestia większych miast, ale również małych społeczności. Wiele osób obecnych dzisiaj w kościele zadawało dziś pytanie, co się dzieje z ludźmi, że w ten sposób się zachowują? Z niedowierzaniem patrzyli na to, co się stało. Być może to zdarzenie obudzi również tych „letnich” parafian i da do myślenia wszystkim nad tym, co dzieje się w naszej Ojczyźnie - powiedział.
- Na miejscu zdarzenia przeprowadziliśmy oględziny – poinformowała nas Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Plakaty zostały zabezpieczone do badań kryminalnych, zaś wszystkie materiały przekazano do prokuratury w celu dokonania oceny prawnej zdarzenia.
Instytut Pamięci Narodowej wydał oświadczenie w sprawie zniszczonej wystawy.
- Bezmyślne zniszczenie ekspozycji o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świata wywołuje uzasadnione oburzenie. Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński, to osoby, które umacniały Polaków w niezwykle trudnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że były to postacie, które nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również swoimi postawami odegrały kluczową rolę w walce z bezbożnym komunizmem. IPN w ramach swojej działalności zobowiązany jest do prezentowania w przestrzeni publicznej wystaw poświęconych tak wybitnym jednostkom. Niezwykle przykre jest to, że do takiego czynu doszło w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W 2020 r. miało również dojść do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która została przełożona ze względu na epidemię COVID19.
IPN informuje również, że w najbliższych dniach wystawa ponownie pojawi się przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu. Będzie też prezentowana w innych miejscowościach Lubelszczyzny. Na razie oglądać ją można online.
- Dostępna jest między innymi na naszej stronie internetowej - zaprasza do jej obejrzenia ks. Jacek Jakubiec.
Sprawców wandalizmu jeszcze nie zidentyfikowano. Burmistrz podejrzewa, że to miejscowa młodzież.
– Wszystko na to wskazuje – mówi. – Będziemy rozmawiać, edukować, by już nigdy do takich aktów wandalizmu nie dochodziło.
Napisz komentarz
Komentarze