Od 28 grudnia do 17 grudnia w galeriach handlowych o powierzchni większej niż 2000 mkw mogą funkcjonować sklepy spożywcze, zoologiczne, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy meblowe, motoryzacyjne, budowlane oraz z usługami telekomunikacyjnymi. W tak dużych obiektach obowiązuje zakaz prowadzenia handlu detalicznego oraz działalności usługowej z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
Kolejne ograniczenia dotyczą hoteli i stoków narciarskich. Przedsiębiorcy związani z branżą hotelarską mogą świadczyć usługi wyłącznie dla robotników, pracowników sezonowych, medyków, pilotów, załóg samolotów, kierowców zajmujących się transportem drogowym, pacjentów i opiekunów oczekujących na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, funkcjonariuszy służb państwowych, sportowców, trenerów i dyplomatów. W przypadku stoków i innym obiektów sportowych działalność jest możliwa jedynie w ramach sportu zawodowego.
Do 17 stycznia restauracje i lokale gastronomiczne nadal mogą prowadzić działalność wyłącznie na wynos. Ponadto, każda osoba wracająca do Polski zza granicy musi odbyć kwarantannę. Do 17 stycznia wstrzymany zostaje także pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju.
A co z Sylwestrem? Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył podczas niedzielnej konferencji, że godziny policyjnej nie będzie, apelując jednocześnie o nieprzemieszczanie się, spędzenie Sylwestra w kameralnym gronie, a także nieużywanie fajerwerków.
Napisz komentarz
Komentarze