Polski Związek Zapaśniczy opublikował ranking najlepszych klubów w Polsce oraz najlepszych zawodników. Autorzy opracowania podsumowali indywidualne osiągnięcia zawodników, ale pod uwagę wzięli punkty uzyskane jedynie w imprezach o randze mistrzowskiej. Tworząc ranking klubów, zsumowali punkty uzyskane przez wszystkich zawodników, bez względu na kategorię wiekową w jakiej startowali.
Jeśli chodzi o kluby w zapasach w stylu wolnym, na 99 drużyn sklasyfikowanych szóstą miejsce w zestawieniu zajmuje LMKS Krasnystaw z dorobkiem 279 pkt. Tę lokatę ma niezmiennie od trzech lat.
Krasnostawscy zapaśnicy najlepiej spisali się podczas październikowych 73. Mistrzostw Polski Seniorów w Krotoszynie. Zdobyli wtedy łącznie aż 125 pkt. Zapunktowali także we wrześniowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Siedlcach (57 pkt.), październikowych Mistrzostwach Polskich Młodzieżowców w Środzie Wielkopolskiej (38 pkt.) i styczniowym Pucharze Polski Seniorów w Białogardzie (22 pkt.).
- Cieszy nas wysokie miejsce w rankingu Polskiego Związku Zapaśniczego, ale większą uwagę przykładamy do programu ministerialnego związanego ze współzawodnictwem dzieci i młodzieży. Z tego drugiego otrzymujemy dotacje na szkolenie. Z moich wyliczeń wynika, że powinniśmy uplasować się na wyższej pozycji niż w zestawieniu PZZ. Czekamy jednak na oficjalne wyniki - mówi Adam Swatek, trener LMKS Krasnystaw.
14 miejsce w rankingu zajmuje MLKS Włodawa. Robert Lenart, jeden z trenerów klubu ocenia ubiegły rok bardzo dobrze, mimo że jego podopieczni nie wzięli udziału w Międzynarodowych Mistrzostwach Młodzików w Zgierzu.
- Wówczas szalała tam pandemia koronawirusa. Po konsultacji z burmistrzem, starostą i rodzicami uznaliśmy, że nie pojedziemy, aby nie narażać naszych zawodników. Z pewnością zdobylibyśmy tam trochę punktów, które poprawiłyby naszą pozycję w ogólnym zestawieniu PZZ. Myślę jednak, że 61 punktów (o 9 mniej niż rok wcześniej) i 14 miejsce jest wynikiem, z którego trzeba być zadowolonym.
Do sukcesów MLKS Włodawa przyczynił się Ernest Dorosz, który indywidualnie jest ósmym zawodnikiem 2020 roku. Zdaniem trenera, klub nie miał tak dobrego reprezentanta od wielu lat.
- Głównie Ernest Dorosz zapracował na wynik naszego klubu. Wygrał Mistrzostwa Polski Juniorów, był trzeci podczas Mistrzostw Polski Seniorów. Został powołany na prestiżowy Międzynarodowy Turniej Wacława Ziółkowskiego. Jest naszym głównym filarem, ale na wyróżnienie zasługują również: Konrad Rusiński, Łukasz Rusiński, Adam Gaj, Paweł Sadowski, Damian Zdunek i Kacper Kudła. Mamy też kilku obiecujących zawodników, którzy mogą powalczyć o punkty i medale podczas Mistrzostw Polski Młodzików, których będziemy gospodarzem z racji 50-lecia naszego klubu. Są to: Olaf Woliński, Mikołaj Paprota, Michał Zieliński, Janek Lenart, Mikołaj Lichaczewski oraz Wiktor Tadyniewicz – wylicza Robert Lenart. - Nie chciałbym jednak, aby ktoś pomyślał, że to mój indywidualny sukces, bo tak nie jest. Zawodników trenują również Arkadiusz Woliński i Jacek Chęć. A tego wszystkiego nie osiągnęlibyśmy bez prezesa Sławomira Kazuro, wiceprezesa Piotra Meniowa, kierowniczki klubu Wandy Słomianej i wspierającego nas w sprawach formalnych Krzysztofa Flisa – dodaje.
W zapasach w stylu klasycznym ubiegły rok należał do Cementu-Gryfa Chełm. Żeńska drużyna tego klubu została sklasyfikowana na pierwszym miejscu krajowego zestawienia. Z kolei Katarzyna Krawczyk indywidualnie jest najlepszą zapaśniczką w Polsce minionego już sezonu.
- Reprezentanci Cementu-Gryfa Chełm zdobywali medale we wszystkich grupach wiekowych (młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec i senior). Z różnych imprez przywieźli 82 krążki. Aż 29 medali zdobyli podczas Mistrzostw Polski (w tym 4 złote i jeden brązowy wywalczone na własnym podwórku w Mistrzostwach Polski Juniorek młodszych 15-17 lat rozgrywanych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), 16 medali w Międzynarodowych Turniejach i 37 podczas Ogólnopolskich Turniejów. Największy sukces odniosła Katarzyna Krawczyk, zdobywając piąte miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek, które odbyły się we Włoszech. Zdobyła również brązowy medal w rozegranym w Serbii Pucharze Świata. Reprezentanci chełmskiego klubu, Katarzyna Krawczyk, Szymon Szymonowicz, Wiktoria Kamela, Monika Dadas, Daniela Tkachuk, Danuta Lisiewicz, Anna Król i Marta Gajowniczek, wywalczyli osiem złotych medali w Mistrzostwach Polski – wylicza Mieczysław Czwaliński, wiceprezes Cementu Gryfa Chełm.
W klasyfikacji generalnej zapasów kobiet, w systemie sportu młodzieżowego prowadzonego przez Ministerstwo Sportu, chełmski klub zgromadził łącznie 197,5 pkt., co dało mu pozycję lidera. Zdobył również tytuł Klubowego Mistrza Polski.
Napisz komentarz
Komentarze