Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:10
Reklama
Reklama

Wirus wymusił zmianę

Pandemia spowodowała zmianę zasad przyjmowania wniosków osób niepełnosprawnych na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Pierwszego pracującego dnia nowego roku nie było kolejek. Wnioski wrzucano do urny.
Wirus wymusił zmianę

Nabór wniosków składanych w formie papierowej na dofinansowania ze środków PFRON rozpoczął się w tym roku w poniedziałek, 4 stycznia. Zwykle w tym czasie na korytarzach chełmskiego starostwa od rana tworzyły się długie kolejki osób starszych i niepełnosprawnych, oczekujących na możliwość złożenia dokumentów. Atmosfera zawsze była nerwowa, bowiem wnioski realizowano według kolejności złożenia, a więc - kto pierwszy, ten lepszy. W tym roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie mogło dopuścić, by na korytarzach zgromadziło się kilkaset osób. Stanowiłoby to zagrożenie epidemiologiczne.

- Opracowaliśmy wzór urny z podajnikiem, w której wnioski układały się jeden na drugim. Wiadomo więc, w jakiej kolejności zostały złożone - mówi Krystyna Kopczyńska, p.o. dyrektora PCPR w Chełmie. - W poniedziałek, 4 stycznia, rozpoczęliśmy pracę o 6 rano. Zeszliśmy na parter budynku i znieśliśmy tam biurko i urnę - dodaje.

Przed chełmskim gmachem o świcie stało już 40 osób zainteresowanych złożeniem swoich dokumentów. Ze względu na reżim sanitarny byli wpuszczani na korytarz biurowca grupami. Wnioski nie były sprawdzane i wprowadzane do systemu na bieżąco, jak to było przed rokiem. Wystarczyło je wrzucić do urny. Przed godziną ósmą praktycznie nikt już nie czekał na swoją kolej.

- Przyjęliśmy tego dnia ok. 170 wniosków. Teraz będziemy je sprawdzali pod względem formalnym. Zostaną podzielone na poszczególne zadania. Jeśli się okaże, że coś trzeba uzupełnić, będziemy dzwonili do wnioskodawców i umawiali dogodny termin spotkania - dodaje Kopczyńska.

Wnioski można nadal składać. Codziennie napływa ich około 10. W roku poprzednim zainteresowanie środkami PFRON było nieco większe. Pierwszego dnia złożono ponad 200 podań o wsparcie finansowe. Być może w okresie pandemii jest mniejsze zainteresowanie turnusami rehabilitacyjnymi. Niepełnosprawni i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych skarżą się też na brak środków na obowiązkowy wkład własny w zakup sprzętu rehabilitacyjnego i innych pomocy. Dość długi jest też okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.

- Pieniądze ze środków PFRON powinniśmy otrzymać na przełomie kwietnia i maja - zapowiada Kopczyńska.

W ubiegłym roku nie wszyscy zainteresowani otrzymali dofinansowanie. Głównym powodem był brak funduszy, ale też niektórzy rezygnowali lub nie spełniali wymogów formalnych. Na turnusy rehabilitacyjne planowało wyjechać 91 osób, a rozpatrzono pozytywnie tylko 58 wniosków. Z dofinansowania na turnus rehabilitacyjny skorzystało też 27 opiekunów osób niepełnosprawnych. W ramach naboru na likwidację barier architektonicznych było złożonych 48 wniosków, a zrealizowano tylko 21. Trzynaście niepełnosprawnych osób dostało pieniądze na zakup komputerów i innych urządzeń w ramach programu usuwania barier technicznych w komunikowaniu się. Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się nabór na zaopatrzenie w tzw. środki pomocnicze, w tym również pieluchomajtki. Wpłynęło w sumie 421 wniosków, z których ponad 300 udało się zrealizować.

Nie wszyscy wiedzą, że wnioski na dofinansowanie ze środków PFRON można również składać przez Internet za pośrednictwem platformy SOW. Nabór elektroniczny był już otwarty 1 stycznia. Skorzystało z tej możliwości zaledwie siedem osób niepełnosprawnych z terenu powiatu chełmskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: radnyTreść komentarza: Co taki prezydencina może konkurować ze starym wyjadaczem samorządowcem?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 07:12Źródło komentarza: Gm. Chełm. Czy gmina przejmie kolejne 75 ha od miasta? Uchwała intencyjna już została podjęta
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama