Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej do 27 stycznia zgłoszono 588 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 492 miały charakter łagodny, najczęściej było to zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. W naszym województwie NOP stwierdzono u 58 zaszczepionych, z tego w Chełmie u dwóch osób, w powiecie chełmskim u jednej osoby, w krasnostawskim u pięciu i włodawskim u trzech osób. W większości odczyny poszczepienne miały charakter łagodny. Najczęściej było to zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Z publikowanych danych wynika, że NOP częściej stwierdzano u kobiet, niż u mężczyzn. Na naszym terenie 10 z 11 odnotowanych przypadków dotyczy pań.
NOP – co to jest?
Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Najogólniej rzecz ujmując, niepożądany odczyn poszczepienny to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.
Jak rozpoznać NOP?
Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. Inne objawy NOP to na przykład: ból kończyny, wysypka, niepokój, drażliwość, apatia, nierówny oddech, powiększenie węzłów chłonnych. Trzeba je zgłosić lekarzowi. To on określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym.
W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.
NOP a szczepienie przeciwko Covid-19
Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.
Od 28 grudnia ubiegłego roku na Lubelszczyźnie zaszczepiło się już ponad 57 tysięcy osób. Prawie 8 tysięcy przyjęło też drugą dawkę.
Na rządowej stronie publikowane są bieżące raporty dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Napisz komentarz
Komentarze