Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:10
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Chełm: Zmarł Józef Łukaszewski | Super Tydzień

W zeszłym tygodniu pożegnaliśmy porucznika Józefa Łukaszewskiego pseudonim Czajka, żołnierza 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej II batalionu 50 pułku piechoty zgrupowania Gromada. Zmarł 26 czerwca w wieku 98 lat. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w piątek w kościele pw. Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie. Porucznik spoczął na cmentarzu komunalnym w Chełmie.
Chełm: Zmarł Józef Łukaszewski | Super Tydzień

Józef Łukaszewski urodził się 20 kwietnia 1921 r. w Wierzbicznie w gminie Turzysk, w ówczesnym województwie wołyńskim. W 1943 r. był jednym z pierwszych, którzy wstąpili do oddziałów samoobrony powołanej przez ludność polską na Wołyniu podczas rzezi dokonywanej przez UPA. Znalazł się w oddziale Władysława Czermińskiego ps. Jastrząb, dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej na Wołyniu. Brał udział w obronie Kupiczowa w 1943 r., gdzie z powodzeniem odparł właśnie w tym oddziale atak banderowców.

W 1944 r. trafił do Gromady, czyli jednej z jednostek 27. Wołyńskiej Dywizja Piechoty Armii Krajowej, biorąc udział w akcji Burza. W walce o Staweczki został ranny. Wiosną walczył na terenie lasów szackich i brał udział w przeprawie przez Bug. Przeszedł cały szlak bojowy 27. WDP AK, czyli ponad 600 km. Po wymuszeniu przez sowietów złożenia broni i rozformowaniu dywizji, ukrywał się w Piaskach. W 1946 r. został aresztowany i torturowany w więzieniu urzędu bezpieczeństwa w Hrubieszowie. Po zwolnieniu wrócił do Buśna, gdzie założył rodzinę, w 1974 r. przeniósł się do Chełma i żył tutaj aż do śmierci. Otrzymał również awans na porucznika rezerwy.

Józef Łukaszewski był także działaczem społecznym, radnym, wiceprezesem Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27. WDP AK, a także pierwszym komendantem OSP Buśno oraz prezesem miejscowego kółka rolniczego. Brał udział w spotkaniach z uczniami lokalnych szkół, dzieląc się wspomnieniami z czasów II wojny światowej.

Rodzina zmarłego postanowiła w niezwykły sposób go pożegnać. Poprosiła, aby na cmentarz nie przynosić kwiatów i wiązanek, ale znicze. Te z kolei zostaną przekazane za wschodnią granicę, aby upamiętnić Polaków poległych w rzezi wołyńskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: radnyTreść komentarza: Co taki prezydencina może konkurować ze starym wyjadaczem samorządowcem?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 07:12Źródło komentarza: Gm. Chełm. Czy gmina przejmie kolejne 75 ha od miasta? Uchwała intencyjna już została podjęta
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama