Gmina Leśniowice
Kalendarz wydarzeń jest całkiem bogaty. Już za nami Noc Świętojańska na Maczułach, która odbyła się 20 czerwca i zainaugurowała sezon letni na kąpielisku.
Wkrótce, 11 lipca, odbędzie się kolejna impreza - "Żniwowanie". W lipcu i sierpniu będą się też cyklicznie "Dziecięce Maczuły", czyli zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla najmłodszych. W niedzielę, 25 lipca, zaplanowano piknik Bezpieczne Maczuły. Natomiast 15 sierpnia będą gminne dożynki. Niedzielę, 29 sierpnia, zarezerwowano na zlot drużyn rekonstrukcyjnych, który odbędzie się pod hasłem: "W kręgu Słowian. Festiwal tradycji obronności słowiańskiej." We wrześniu, na zakończenie sezonu letniego, gmina zaprosi na Festiwal Ziemniaka.
Wszystkie wydarzenia będą miały bogaty program. Poza występami folkowych i ludowych grup muzycznych, odbędą się także warsztaty, pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Koła gospodyń wiejskich oraz Spółdzielnia Socjalna Słowianka zorganizują stoiska z tradycyjnymi potrawami.
Gmina Żmudź
Jarmark Aktywności Kobiet i Maraton Kresowy rozpoczęły sezon letni w gminie. Mimo dobrego startu - nie odbędą się tradycyjne dożynki połączone z występami zespołów.
- W naszej gminie dożynki zawsze odbywały się na wysokim poziomie i uczestniczyło w nich dużo ludzi. Nie możemy w tej formie ich zorganizować. Ograniczymy się do mszy świętej ze złożeniem wieńców - wyjaśnia wójt Edyta Niezgoda.
W zamian nad zalewem Dębowy Las mają się odbywać cyklicznie letnie imprezy. Pod koniec lipca, w jedną z niedziel, samorząd przyjmie gości z Ukrainy. Organizowane jest to w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania. Przy okazji będą różne atrakcje i występy zespołów, także tych zza wschodniej granicy. Odbędzie się też turniej kobiet. Wśród konkurencji - m.in. rzut wałkiem do celu.
Gmina Dubienka
Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Gminy Dubienka im. Tadeusza Kościuszki już w zeszłym roku pozyskało pieniądze na organizację imprezy "Turystycznie w Dubience". Pandemia uniemożliwiła jej realizację. Jest planowana na 10 lipca.
Natomiast na razie nie wiadomo, co będzie ze Świętem Bociana w Skryhiczynie. Trwają rozmowy organizacyjne. Na początku sierpnia powinny się natomiast odbyć Dni Dubienki. Jak zapowiada wójt, jeżeli nie uniemożliwi tego pandemia - dożynki odbędą się na początku września. Być może zostaną połączone ze świętem pszczelarzy.
Gmina Chełm
Dożynek w plenerze nie będzie. Zazwyczaj odbywały się nad zalewem Żółtańce i cieszyły zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy, ale też miasta. To dla organizatorów byłoby zbyt trudne logistycznie do ogarnięcia.
4 lipca Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm organizuje Fuzję Kultur w amfiteatrze w Janowie. Teren jest ogrodzony, więc łatwiej będzie policzyć uczestników zgromadzenia.
Gmina Kamień
Imprezy dożynkowej w tej gminie też prawdopodobnie nie będzie. Radni jeszcze o tym rozmawiają, ale szanse są nikłe.
- Możemy zgromadzić 150 osób, nie licząc zaszczepionych. Gdyby można było zrobić imprezę na 500 osób, może byśmy się nad tym zastanawiali. Limit 150 osób to za mało. Przy tym nie może być gastronomii, ogródków piwnych... - uważa wójt Dariusz Stocki.
Dożynki więc prawdopodobnie ograniczą się do mszy w kościele. Za to już 11 lipca odbędzie się otwarcie sezonu nad zalewem w Natalinie. Co prawda kąpać się już będzie można od 1 lipca, ale wciąż trwa budowa nowej infrastruktury nad tym zbiornikiem wodnym. Powstaje tam m.in. nowy parking. Wykonawca ma opóźnienie spowodowane intensywnymi opadami deszczu.
Natomiast już 25 lipca w Natalinie i przy świetlicy w Strachosławiu zorganizowany zostanie turniej piłki plażowej. Finały oczywiście będą w Natalinie na plaży. Przewiduje się, że w tym wydarzeniu sportowym weźmie udział od 6 do 8 drużyn.
Gmina Ruda-Huta
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna" w Rudce odbędzie się w dniach 29 lipca do 1 sierpnia. To impreza, która ma charakter spotkań najciekawszych teatrów z całej Polski. Miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć kilkanaście spektakli, które prezentowane będą przez grupy teatralne i monodramistów. Oprócz prezentacji scenicznych prowadzone będą warsztaty dla instruktorów i uczestników festiwalu.
"Bolkowanie" w Hniszowie ma się odbyć 14 sierpnia. Obchodzone corocznie imieniny dębu Bolko przyciągają do gminy Ruda-Huta na festyn setki osób, które zachwycają się ogromem i potęgą pomnikowego drzewa, a przy okazji lubią czynnie wypocząć. Niestety, podobnie jak przed rokiem, ze względu na sytuację związaną z epidemią COVID-19, "Bolkowanie" ograniczone zostanie do sobotnich imprez rekreacyjno-sportowych. Będą to: rajd rowerowy, bieg przełajowy, spływ kajakowy i turniej piłki siatkowej.
Gmina Wierzbica
W tej gminie przez całe wakacje będą się odbywały jakieś imprezy. Na masowe zloty i festiwale trudno jednak liczyć. Odbędzie się cykl pięciu warsztatów "Eko Babki - aktywizacja kobiet w środowisku wiejskim". Będą to zajęcia dotyczące wykorzystania kosmetyków naturalnych i zostaną zrealizowane w świetlicach: Wierzbica, Busówno, Pniówno, Syczyn, Wólka Tarnowska. Na ten cel gmina dostała pieniądze z KSOW.
Odbędą się też warsztaty pod hasłem „Wiejska spiżarnia” (czerwiec- wrzesień). Zaplanowano też spektakl teatru cieni pt.: "Nocne bajanie". W lipcu w Wierzbicy wystartuje rajd rowerowy "Wierzbica na sportowo". 31 lipca w Wólce Tarnowskiej mieszkańcy pobawią się przy karaoke na ludową nutę. W sierpniu zorganizowany zostanie turniej tenisowy "Aktywnie z OSP Kozia Góra". Będą też pikniki rodzinne towarzyszące zakończeniu inwestycji gminnych: 26 czerwca z okazji otwarcia drogi w Olchowcu, w sierpniu - drogi w Syczynie, a we wrześniu - w Bakus Wandzie. Na lipiec zaplanowano oddanie do użytku po przebudowie centrum rekreacyjno-sportowego w Wierzbicy Osiedlu. We wrześniu mieszkańcy świętować będą z okazji zakończenia budowy nowego przedszkola i żłobka. Na przełomie lipca i sierpnia zorganizowana zostanie impreza na otwarcie świetlicy w Ochoży. W sierpniu będą też dożynki gminno-parafialne w Wierzbicy, a w Pniównie planowany jest piknik rodzinny i być zorganizowane zostanie otwarcie drogi powiatowej.
Teraz czytane: Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!
Napisz komentarz
Komentarze