Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 08:47
Reklama
Reklama

Krasnystaw: Kto nam odda za budowę szamba?

Jedna z rodzin skarży się, że została pominięta przy budowie kanalizacji w rejonie ul. Kościuszki. Z powodu wąskiej drogi był również problem z dowozem elementów do budowy zbiornika bezodpływowego. Teraz pyta, kto zwróci nam koszty inwestycji?
Krasnystaw: Kto nam odda za budowę szamba?

Autor: fot. PGK Krasnystaw

Początkowo pani Grażyna i jej rodzina cieszyła się z informacji, że będzie budowana kanalizacja. Radość nie trwała jednak długo. Podczas robót budowlanych wyszło na jaw, że nie będzie dla nich przyłącza.

- Wystąpiliśmy wówczas do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie o wyjaśnienia. Z tłumaczeń projektanta wynikało, że pierwotnie nasza działka była przewidziana do przyłączenia. W trakcie prac nastąpiła jednak zmiana koncepcji, rzekomo ze względu na sprzeciw sąsiadów. My do tej pory nie wiemy, kto się nie zgodził i kogo za to winić - opowiada krasnostawianka.

Z czasem rodzina postanowiła wybudować tam zbiornik bezodpływowy. Dzięki temu w domu wreszcie powstałby upragniona łazienka. Załatwiono wszelkie pozwolenia, ale pojawił się inny problem.

- Wszystko było już dogadane z chełmska firmą, jej pracownicy nie mogli dojechać do naszej posesji, ale z powodu zbyt wąskiej drogi i wystającego dachu budynku. W dodatku mój syn musiał zapłacić im 500 zł, chociaż nie doczekał się montażu tego zbiornika. Co my w takiej sytuacji mamy teraz zrobić, skoro nie możemy mieć szamba ani kanalizacji? - pyta zrozpaczona kobieta.

W ubiegłym miesiącu miasto zleciło pomiary geodezyjne pięciu bocznych dróg, które są prostopadłe do ul. Kościuszki. W odpowiedzi na liczne głosy mieszkańców, urzędnicy chcą wreszcie uporządkować stan prawny i ustalić faktyczny przebieg dojazdówek do posesji.

- Nie ma żadnej uliczki, gdzie płoty lub inne rzeczy znajdują się w pasach drogowych działek, których właścicielem jest miasto. Niektóre osoby już zapowiadają, że nie usuną ich dobrowolnie. Należy liczyć się z tym, że postępowania w tych sprawach mogą trochę potrwać - mówi zastępca burmistrza Krzysztof Sugalski.

W sprawie działki pani Grażyny nie ma dobrych wieści. Okazuje się, że w całości jest to droga prywatna, która posiada aż 21 współwłaścicieli.

- Miasto nie może ingerować i wykonywać prac na działkach, których nie jest właścicielem. Zapewnienie przejezdności musi być ustalone między zainteresowanymi stronami - dodaje wiceburmistrz.

- Ja to wszystko rozumiem, ale kto nam zwróci pieniądze za to, że zostaliśmy pozbawieni dostępu do kanalizacji? Ostatecznie na działce zamontowaliśmy plastikowy zbiornik. Wszystkie koszty związane z projektem, pozwoleniami i kupnem materiałów wyniosły nas około 4 tysięcy złotych. Do kogo mamy się zwrócić i walczyć o odszkodowanie?

Krzysztof Sugalski radzi, aby kobieta wystosowała oficjalne pismo do PGK z opisem problemu i sprecyzowanymi oczekiwaniami. Kopia wniosku powinna trafić również na biurko burmistrza. Wówczas urzędnicy będą mogli przeanalizować sprawę w trybie nadzoru nad spółką, aby udzielić konkretnej odpowiedzi.

Czytaj także z Krasnegostawu: Gołębnik do rozbiórki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama