- W czasie jesienno-zimowym, kiedy pojawiają się już duże wahania temperatur, najczęściej dochodzi do zachorowań – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Powiatowo-Epidemiologicznej w Chełmie. - Zaszczepić się przeciwko grypie powinni się przede wszystkim ci, którzy ze względu na charakter pracy mają dużo kontaktów z innymi osobami, przebywają w dużych skupiskach ludzkich, a także starsi i ci, którzy mają osłabioną odporność czy chorują przewlekle. O szczepionce na grypę musimy pamiętać każdego sezonu, ponieważ jej skład jest aktualizowany zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Szczepić warto również także najmłodszych, bo grypa to zakaźna choroba wirusowa. Jej objawy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych. Może wystąpić kaszel, ból gardła i katar oraz nagła, wysoka gorączka powyżej 38 C, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, złe samopoczucie, brak łaknienia, nudności i wymioty.
Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni, ale kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad dwa tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.
Nie zawsze szczepionki na grypę są dostępne od ręki, ale trzeba się o nie dopytywać. W ubiegłym tygodniu dzwoniliśmy do kilku aptek. Szczepionki były, ale się skończyły. Jak nas zapewniono, miały się pojawić pod koniec ubiegłego tygodnia albo na początku tego. Trzeba dzwonić i się dowiadywać.
Z kraju dochodzą jednak niepokojące sygnały, że resort zdrowia wprowadził ograniczenia dotyczące sprzedaży szczepionek przeciwko grypie. Ograniczenia dotyczą preparatów Efluelda, Fluarix Tetra, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra. Od 16 września jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej niż jedna ampułko-strzykawka na 180 dni. W przypadku pacjentów poniżej 9 roku życia przysługiwać będą maksymalnie dwie dawki na 180 dni. Wynika to z faktu, że u dzieci, które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie, powinny być podane dwie dawki w odstępie minimum czterech tygodni.
Czytaj też: Chory sąsiad uprzykrza życie innym mieszkańcom
Napisz komentarz
Komentarze