To niestety problem wielu rodziców podczas pandemii. Kiedy przysługuje im zasiłek opiekuńczy? Na to pytanie poprosiliśmy o odpowiedź regionalnego rzecznika ZUS.
Okazuje się, że ubezpieczony rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdy jest ono chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną.
Może też otrzymać zasiłek, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie placówki uznaje się za nieprzewidziane, jeśli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem.
Jak powiedziała nam Małgorzata Korba, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim, zasiłek przysługuje, jeśli nie ma innych osób, które mogą zapewnić opiekę dziecku. Wyjątkiem są chore dzieci do 2 lat – w ich przypadku zasiłek przysługuje, nawet jeśli w domu są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zaopiekować się maluchem.
Liczba dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka. Zasiłek opiekuńczy można otrzymywać maksymalnie przez: 60 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko do ukończenia 14 lat lub zdrowe dziecko do ukończenia 8 lat; 14 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku od 14 lat; 30 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku od 14 do 18 lat.
Napisz komentarz
Komentarze