Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Wiedza i umiejętności drogą do sukcesu

W ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030” realizowane są zadania pn.: „Warsztaty aktywizacji zawodowej dla młodzieży i dorosłych pochodzenia polskiego i romskiego” oraz „Działania podnoszące kwalifikacje zawodowe dla młodzieży i dorosłych pochodzenia romskiego”. Uzasadnioną potrzebą do powstania i realizacji projektu jest konieczność zaktywizowania środowiska romskiego, o którym panuje stereotypowe przekonanie, że nie pracują „z zasady”. Problemy beneficjentów ze społeczności romskiej zamieszkałych na terenie Chełma dotyczą przede wszystkim: niskiej aktywności zawodowej, niskiego poziomu wykształcenia, słabej umiejętności czytania i pisania, trudności w sprawnej i skutecznej komunikacji językowej ze względu na dwujęzyczność środowiska, niskiego statusu społecznego, problemów zdrowotnych, słabej integracji społecznej, dysfunkcjonalności środowiska rodzinnego i lokalnego, nieumiejętności radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, a także trudności w zgłaszaniu się do specjalistycznych instytucji pomocowych.
Wiedza i umiejętności drogą do sukcesu

Przyczynami ww. problemów jest przede wszystkim dysfunkcjonalność rodzin (słaba integracja społeczna, bezrobocie, niezaradność życiowa, brak umiejętności wychowawczych), brak umiejętności organizowania sobie czasu wolnego w sposób akceptowany społecznie, jak również wyuczone agresywne zachowanie. Ważną przyczyną występowania problemów, które dotyczą potencjalnych beneficjentów projektu jest fakt przynależności do społeczności romskiej, która ze względu na swą odmienność oraz dwujęzyczność spychana jest na margines życia. Skutkami tego stanu rzeczy jest zagrożenie izolacją społeczną i niekorzystne rokowanie na przyszłość.

Cele zajęć:

  • aktywizacja bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo Romów,

  • wzbudzenie u uczestników warsztatów aktywnego poszukiwania pracy, uaktywnienia własnych predyspozycji zawodowych, sprecyzowanie posiadanych umiejętności i ewentualnych ograniczeń, które mogą uniemożliwić wykonywanie niektórych zawodów, diagnozowanie możliwości wyboru odpowiedniej ścieżki zawodowej, niskiego statusu społecznego,

  • wzrost aktywności zawodowej społeczności romskiej z terenu miasta Chełma.

Ogólnym celem projektu jest zwiększenie szans członków społeczności romskiej w Chełmie na konkurencyjnym rynku pracy poprzez aktywizację edukacyjno – zawodową – kursy doskonalące. Niestety większość osób nie posiada prawa jazdy lub mają angielskie, które na terenie Polski nie jest uznawane.

W ramach w/w zadań zaplanowane będą warsztaty i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. W ramach projektu planuje się przeprowadzenie kursu na prawo jazdy B, kurs operatora koparko – ładowarki, cukierniczy, fryzjerski, stolarza, obsługi kas fiskalnych oraz mechanika. Ponadto dla kobiet kontynuowane są warsztaty kroju i szycia wzbogacone o zajęcia z języka polskiego i doradztwa zawodowego.

Kursy zostaną przeprowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów zatrudnionych przez firmy szkoleniowe posiadające odpowiednie certyfikaty i zgody na kształcenie. Wyżej wymienione działania pozwolą na wzrost samooceny, umiejętności i dadzą większe możliwości w znalezieniu zatrudnienia na rynku pracy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama