W nagrodę do gmin trafi odpowiednio milion, 500 tys. i 250 tys. złotych. Pieniądze będzie można wydać na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.
- Na ten program przeznaczonych jest ponad 538 mln zł – tłumaczył w sierpniu tego roku, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
W powiecie chełmskim najwięcej, bo aż milion złotych, trafi do gminy Białopole.
– Cieszymy się bardzo, nawet nie tyle z pieniędzy, co z tego, że udało nam się przekonać mieszkańców, by korzystali ze szczepień. Dzięki temu będą mniej chorować – mówi wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski.
Żeby dostać pieniądze, gmina musi złożyć wniosek.
– Zrobimy to, bo taka kwota na pewno przyda się gminie. Pandemia dotknęła niemal każdej sfery naszego życia, w związku z czym możliwości wykorzystania pieniędzy też jest wiele. Niewykluczone, że przeznaczymy je na inwestycje, które poprawią komfort życia mieszkańców – dodaje Maruszewski.
Wśród laureatów jest też gmina Dubienka, która może liczyć na pół mln złotych. Do tej pory w gminie w pełni zaszczepionych jest 45,5 proc. mieszkańców.
Niemałe pieniądze, bo aż 250 tys. dostanie też gmina miejsko-wiejska Rejowiec.
– Nasi mieszkańcy byli szczepieni w Siedliszczu, bo tam jest punkt szczepień. Zorganizowaliśmy transport dla osób, które nie miały jak dojechać. Do miasta kilka razy przyjeżdżał szczepieniobus. Akcję szczepień zorganizowały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Robiliśmy, co w naszej mocy, żeby jak najwięcej mieszkańców mogło się zaszczepić – mówi burmistrz Rejowca Tadeusz Górski.
Konkurs "Rosnąca Odporność" dotyczył wszystkich gmin w Polsce - z wyjątkiem tych będących miastami na prawach powiatu.
Napisz komentarz
Komentarze