Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:47
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Herbata z cytryną. Pomaga czy szkodzi?

Od lat trwają dyskusje na temat szkodliwości herbaty z cytryną. Jest to napój wybierany w Polsce bardzo chętnie, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Aby mieszanka rzeczywiście wyszła nam na zdrowie, warto przyrządzać ją świadomie. Wiemy, jak to zrobić.
Herbata z cytryną. Pomaga czy szkodzi?

Autor: iStock

Herbata to naturalny lek

O jej pozytywnych właściwościach można mówić wiele. Począwszy od ochrony przed próchnicą, przez obniżenie ciśnienia krwi i poprawy jej krążenia; wzmacnianiu organizmu przed infekcjami; aż po zapobieganie nowotworom, nadmiernemu poziomowi cholesterolu czy poprawę jakości snu. To wszystko dzięki zawartym w niej garbnikom, flawonoidom oraz alkaloidom. Warto sięgać po nią dla zdrowia i przyjemności.

Cytryna jest dobra na wszystko

Wybierana chętnie szczególnie w czasie chłodniejszych pór roku, cytryna bogata w witaminę C i rutynę wzmacnia osłabiony organizm i pomaga w walce z przeziębieniem, grypą oraz wirusami. Wysoka zawartość witamin i pierwiastków powoduje też, że owoc ten działa oczyszczająco i zapobiega ciężkim schorzeniom, podobnie jak liście herbaty.

Czy ich połączenie może być niebezpieczne?

Niektórzy dopatrują się zagrożenia w połączeniu herbaty zawierającej glin z sokiem z cytryny. Ten pierwszy pierwiastek jest dla naszego organizmu niemal obojętny. Jeśli jednak znajdzie się w kwaśnym środowisku, powstaje z takiego połączenia cytrynian glinu. To właśnie jemu przypisywana jest odpowiedzialność m.in. za chorobę Alzheimera i zmiany w mózgu. Aby jednak sama herbata z cytryną mogła spowodować tak duże szkody w organizmie, musielibyśmy wypijać jej ogromne ilości, które dla człowieka są niemożliwe do przyjęcia. Ponadto, aby ograniczyć uwalnianie niebezpiecznego związku, należy pamiętać o trzech zasadach:

1. Herbata powinna być wybierana świadomie już na etapie kupowania. Jej tanie odpowiedniki mogą być produkowane ze starych liści, w których zawartość samego glinu będzie wyższa. Najlepiej złocisty napój przygotowywać ze świeżych liści.

2. Najbezpieczniej jest dodać cytrynę do herbaty wtedy, kiedy napar zostanie wystudzony do temperatury 40 – 45 st. C.

3. Unikajmy herbat ekspresowych, które pakowane są w małe torebeczki zawierające mikroplastik. Lepszym rozwiązaniem są herbaty liściaste, które bez problemu przyrządzimy za pomocą specjalnego zaparzacza. Ważne jest jednak, aby usunąć fusy z filiżanki przed dodaniem do niej cytryny, bez względu na czy wybraliśmy napój ekspresowy, czy naturalny susz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama