Organizatorami wydarzenia są: samorząd powiatu krasnostawskiego, Powiatowa Bibliotek Publiczna w Krasnymstawie, parafia Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie i Krasnostawski Dom Kultury. W godzinach między 12 a 16.30 zaplanowano osiem kilkunastominutowych inscenizacji w trzech odsłonach.
W pierwszej scenie do żołnierzy pełniących służbę i ogrzewających się przy koksownikach będą podchodziły osoby w ubraniach z tamtego okresu. W drugiej funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i ORMO z pałkami będą patrolowali fragment ul. Okrzei i przeprowadzali kontrole. W ostatniej scence po ulicy będą przechadzać się ludzie z wianuszkami papieru toaletowego i siatkami, a młody człowiek będzie rozrzucał ulotki i krzyczał „Solidarność, Solidarność”.
W inscenizacji wykorzystany będzie sprzęt wojskowy (pojazd opancerzony, gazik), fiat 126, fiat 125, umundurowanie z czasów stanu wojennego. Całość zostanie opatrzona komentarzem lektora o realiach panujących podczas stanu wojennego. Obchody zakończą się o godz. 17 mszą świętą w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego.
Patronat nad wydarzeniem objęli: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, posłanka Teresa Hałas, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Mateusz Kotecki i przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. Patronat medialny sprawuje Super Tydzień Krasnostawski.
Napisz komentarz
Komentarze