Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:03
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Grzyby nie dla każdego

Sezon grzybowy w pełni. Zachowajmy ostrożność przy ich kupowaniu, zbieraniu i przyrządzaniu potraw, ponieważ często grzyby jadalne są mylone z łudząco podobnymi trującymi, a te stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia – przestrzegają inspektorzy sanepidu.
Grzyby nie dla każdego

Na terenie Chełma i powiatu chełmskiego nie odnotowaliśmy w tym roku żadnego zatrucia grzybami. Niemniej jednak apelujemy o rozwagę – mówi Grażyna Rejter, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie.

Niebezpieczne może być nie tylko zjedzenie grzybów niejadalnych i trujących. Zatrucia mogą pojawić się również po spożyciu grzybów jadalnych, jeśli potrawa zostanie przygotowana z egzemplarzy przejrzałych, nieświeżych lub zepsutych.
Przyczyną zatruć może być ponadto długotrwałe przechowywanie dania w nieodpowiednich warunkach oraz jej wielokrotne odgrzewanie – ostrzegają epidemiolodzy.

Wymioty, mdłości, biegunki, bóle brzucha, głowy – to najczęstsze objawy zatrucia grzybami. Jeśli zaobserwujemy je u siebie lub bliskich – nie bagatelizujmy ich i natychmiast zgłośmy się do lekarza. Osoby starsze, chorzy, małe dzieci w ogóle nie powinny jeść grzybów. Jeśli zaś mamy wątpliwości, czy zebrane lub zakupione przez nas grzyby nadają się do konsumpcji, możemy skonsultować się bezpłatnie w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chełmie, ul. Szpitalna 48, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.

Jak ustrzec się zatruć grzybami? Przestrzegaj kilku zasad:

  • Zbieraj grzyby rano i nie w czasie deszczu (nasiąknięte wodą szybko się psują) i tylko takie, co do których nie masz wątpliwości, czy są jadalne, czy też nie.
  • Nie zbieraj zbyt małych i zbyt starych. W przypadku tych pierwszych trudno jest określić gatunek, zaś drugie mogą być ciężkostrawne.
  • Zbieraj grzyby do koszy lub łubianek, nie zaś do foliowych torebek, w których łatwo się zaparzają.
  • Kupuj grzyby od sprzedawców, którzy posiadają orzeczenia klasyfikatora, unikaj kupowania mieszanek grzybów, szczególnie suszonych.
  • Grzyby przechowuj w suchym i chłodnym miejscu, jak najszybciej zajmij się ich obróbką termiczną, odrzuć trzony, które są włókniste i ciężkostrawne, gotuj co najmniej 15 minut i wylej wywar.
  • Grzyby nie nadają się do spożycia na surowo, nawet jadalne gatunki.
  • Jedź grzyby w małych ilościach.

 

Zobaczcie kto pochwalił się swoimi zbiorami na naszym FanPagu!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama