Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie tylko 4-dniowy tydzień pracy. Jest więcej pomysłów, żeby mniej pracować

Polskę rozpala dyskusja o wprowadzeniu 4-dniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że pomysłów na to, żeby Polacy pracowali mniej, jest więcej.

Autor: iStock

Politycy PiS od początku dystansowali się od tej koncepcji. – Utopijny pomysł – skomentowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. A miała na myśli propozycję, a wręcz zapowiedź Donalda Tuska.

Lider PO przypomniał niedawno, że są kraje w których testuje się 4-dniowy tydzień pracy, a wyniki tych prób pokazują, że chociaż ludzie pracują krócej, to za to bardziej efektywnie.

– Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na 4-dniowy tydzień pracy – zapewnił Tusk.

Dużo i mało wydajnie

Okazuje się, że przedstawione rozwiązanie jest jednym z kilku sposobów na to, żeby Polacy pracowali mniej. A pracujemy dużo. I często mało wydajnie. Zgodnie z przedstawionymi pod koniec 2021 roku analizami pracujemy 1806 godzin. Dla porównania – Duńczycy na pracę poświęcają 1380 godzin. W przypadku Niemców jest to 1386, Holendrów – 1434, a Szwedzi są zawodowo zajęci przez 1452 godziny.

W tym wszystkim pocieszające jest to, że co kilka lat czas, jaki spędzamy w pracy, jest coraz krótszy. W 2016 r. przeciętny Polak spędził w pracy 1832 godziny, a w 2013 r. było to aż 1918 godzin.

Jakie inne rozwiązania wchodzą w grę?

Na przykład takie, jakie testuje właśnie firma Spicy Mobile. Od stycznia każdy z pracowników ma nielimitowany płatny urlop. Tak będzie do końca tego roku, a później firma zdecyduje, czy system wprowadzić na stałe.

Jak na razie wyniki wskazują, że w pierwszym półroczu 2022 liczba udzielonych dni wolnych wzrosła – tylko w jednym dziale firmy – o 92 procent. Rekordzista był na urlopie 36 dni. Ale z drugiej strony są też plusy, bo polepszyła się organizacja pracy i morale w firmie.

– Choć w porównaniu do ubiegłego roku pracownicy znacząco częściej korzystają z urlopu, mimo tego jakość pracy nie spadła. Pracownicy tak się organizują, żeby z jednej strony zrealizować powierzone im zadania, a z drugiej mieć więcej czasu na życie osobiste – zapewnił Tomasz Kąkol, dyrektor sprzedaży w Spicy Mobile.

Z 8 do 7 godzin

Kolejne rozwiązanie to już pomysł polityków. Jeszcze w wakacje do Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy, który skraca dzienny wymiar pracy z 8 do 7 godzin. Dziś takie ułatwienia mają osoby z niepełnosprawnościami, ale Partia Razem chce zmian. Takie zasady obejmowałyby wszystkich pracowników.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: JarosławaTreść komentarza: Dobrze się zapowiadał.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:15Źródło komentarza: Chełm. Zawiślak już nie pracuje w Parku Wodnym. Nie wraca też do MPEC-u?Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Serio to jeszcze kogoś obchodzi??????Data dodania komentarza: 9.01.2025, 22:35Źródło komentarza: Chełm. Rewitalizacja Młyna Michalenki wciąż w planach. Miasto liczy na fundusze unijneAutor komentarza: JanoTreść komentarza: "Z zawodu Dyrektor"....jak mawiał klasykData dodania komentarza: 9.01.2025, 16:23Źródło komentarza: Chełm. Zawiślak już nie pracuje w Parku Wodnym. Nie wraca też do MPEC-u?Autor komentarza: Ona 111Treść komentarza: Możecie pisać że Wójtowi słoma wystaje z butów itd....ale jest dla ludzi dostępny, nie ma problemu ze spotkaniem. Pochyla się nad najdrobniejszymi problemami na swoim podwórku. Co innego słyszy się o Panu Banaszku. Nie dość że nie ma go albo nie ma czasu to nawet na spotkaniach gdzie są mieszkańcy którzy go wybierali nie stać go żeby się grzecznie i z szacunkiem przywitać. Bardzo wysokie ma mniemanie o sobie. A tym czasem w gminie jest stabilność i zaufanie stąd taki rozwój przedsiębiorców, dużo osób w wyborze miasto a gmina wybiera lokalizację gminy. Drogi, chodniki, oświetlenie to nie problem. W gminie nie znajdziesz takiej ul. Mościckiego. Pobawiliście się w mieście na sylwestrze to teraz go sami spłacajcie. Miasto szuka teraz źródeł finansowych o to w tym chodzi. A może niech wypowiedzą się mieszkańcy gminy czy chcą do miasta?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 14:59Źródło komentarza: Znów burza o granice Chełma i gminy Chełm. Wójt Kociuba zdziwiony kolejnymi planami miasta. Prezydent Banaszek grozi sądemAutor komentarza: TalalaTreść komentarza: Jaś Wędrowniczek :)Data dodania komentarza: 9.01.2025, 13:10Źródło komentarza: Chełm. Zawiślak już nie pracuje w Parku Wodnym. Nie wraca też do MPEC-u?
Reklama
Reklama
Reklama