1) Jedzmy i pijmy chłodne produkty!
Dla naszego organizmu najlepsza jest chłodna woda – mineralna, źródlana lub filtrowana z kranu. Bardzo dobrze sprawdzi się również schłodzona zielona herbata. Pamiętajmy jednak, żeby napoje nie były zbyt zimne, ponieważ ich picie może się skończyć chorobą gardła. A z zimnym napojem świetnie sprawdzą się świeże warzywa i owoce z lekkimi dodatkami.
2) Nawadniajmy organizm!
Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna pić dziennie przynajmniej 1,5 litra wody. Swoje zapotrzebowanie można obliczyć samemu, ponieważ najczęstszym przelicznikiem jest 1 litr na 35 kg ciała. W przypadku dzieci natomiast jest to 100 ml na 1 kg.
3) Chrońmy ciało przed odwodnieniem!
Pierwszym sygnałem organizmu, że dzieje się coś złego, jest nasilające się uczucie pragnienia. Sięgajmy po wodę jak najczęściej i pijmy małymi łykami. Niedobór wody w ciele może skutkować przegrzaniem organizmu i innymi przykrymi konsekwencjami.
4) Ciepłe napoje też chłodzą!
Woda czy inne płyny w temperaturze pokojowej będą lepsze niż bardzo zimne picie. Dlaczego? Ponieważ te drugie na chwilę ochłodzą nasz organizm na tyle mocno, że musi się on szybko ogrzać. A to powoduje, że robi się nam gorącej niż wcześniej.
5) Unikajmy tłustego i ciężkiego jedzenia!
Takie posiłki sprawdzają się w zimie, kiedy organizm potrzebuje więcej kalorii. Oprócz świeżych warzyw i owoców, w lecie sprawdzają się kasze pełnoziarniste oraz lekkie mięsa – gotowane na parze, saute, duszone lub delikatnie grillowane.
6) Zimne piwo z umiarem!
Ten napój, bez którego Polacy nie wyobrażają sobie grilla, schłodzi nasz organizm, ale nie powinniśmy z nim przesadzać. Piwo posiada elektrolity oraz witaminy, ale również mnóstwo węglowodanów i kilokalorii.
7) Sport tylko dla wprawionych!
Podczas upałów, osoby trenujące intensywnie muszą pamiętać o zwiększonym nawodnieniu, elektrolitach oraz nakryciu głowy podczas przebywania na zewnątrz. Trenujący mniej aktywnie powinni natomiast odpuścić, póki temperatura nie będzie bardziej optymalna.
Napisz komentarz
Komentarze