Od 14 lipca wirus ASF odnotowano już u około 10 padłych dzików. Najwięcej w gminie Włodawa. Martwe zwierzęta zarażone chorobą znaleziono m.in. w: Sobiborze, Dobropolu, Stawkach, Koloni Stawki i w Adamkach, a także w Lacku w gminie Hanna i w Żadżarce na terenie gminy Hańsk.
Służby zaniepokoił jednak fakt, że niemal wszystkie zwierzęta znaleziono przy drogach. Wysnuto nawet domysły, że może ktoś je przywiózł na teren powiatu włodawskiego i porzucił. Jednak potwierdzenie tej tezy wydaje się raczej niemożliwe. Najbardziej prawdopodobny jest fakt, że dziki zarażone ASF przyszły na nasz teren z Białorusi, gdzie Afrykański Pomór Świń prawdopodobnie wymknął się służbom spod kontroli. Dziki przechodzą przez Bug. Wody na niektórych odcinkach koryta jest prawdopodobnie tak mało, że bez problemu je pokonują.
W środę, 2 sierpnia, w starostwie powiatowym odbyło się kolejne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.
- Przybywa nam padłych dzików. Musieliśmy ustalić, w jaki sposób i gdzie je utylizować, oraz kto ma się tym zajmować i pokrywać koszty – wyjaśnia starosta Andrzej Romańczuk.
Na szczęście w ubiegłym tygodniu nie odnotowano żadnego przypadku ASF w gospodarstwie rolnym. Jednak powiatowy lekarz weterynarii w dalszym ciągu apeluje do hodowców, aby przestrzegali wszelkich zasad tzw. bioasekuracji. Każdy, kto ma w oborze trzodę chlewną, musi we wszelki możliwy sposób odizolować ją od zwierząt wolno żyjących. Pokarm, którym świnie są żywione, także musi być zabezpieczony przed dostępem gryzoni. Ponadto obejście, wszelkie maszyny i urządzenia oraz ubrania, w których hodowca wchodzi, do obory muszą być dezynfekowane.
W ubiegłym tygodniu lekarze weterynarii wznowili kontrolę w gospodarstwach rolnych. Sprawdzali, gdzie i w jaki sposób hodowane są świnie i czy właściciel stosuje się do zarządzonych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim ustalali, czy stada są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli ktoś miał "nielegalną hodowlę", otrzymywał nawet 5 tys. zł kary.
Natomiast, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia ASF u dzików, zarządzono odstrzał sanitarny tych zwierząt. Ze względu na rosnącą liczbę sztuk zarażonych chorobą, ma być odstrzelonych więcej dzików, niż zakładały dotychczasowe plany.
Napisz komentarz
Komentarze