Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Jak się przygotować na blackout? Kluczowy może być grill

Nikogo nie chcemy straszyć, ale coraz częściej słychać, że w Polsce może zabraknąć prądu. Co zrobić, gdy już dojdzie do blackoutu?

Autor: iStock

– Stanowczo stwierdzam, że nie ma żadnego zagrożenia blackoutem. Polski system energetyczny działa stabilnie, a pojawiające się doniesienia niepotrzebnie wywołują niepokoje, szczególnie w sytuacji wojny na Ukrainie – powiedział kilka dni temu Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Dodał, że elektrownie koncernu mają zapasy węgla, a podpisane kontrakty zabezpieczają potrzeby.

Ale są też głosy, że musimy się przygotować przynajmniej na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Ekstremalna sytuacja to blackout – nagła przerwa w dostawie prądu. I nie chodzi tylko o to, że komuś w domu zacznie się rozmrażać lodówka. Skutki takiego zdarzenia są poważniejsze. Wystarczy kilkadziesiąt minut awarii, a stają pociągi, nie działa sygnalizacja świetlna w miastach, samoloty na lotniskach zostają uziemione i nie można niczego kupić w sklepie.

Wystarczy przypomnieć sobie kwiecień 2008 roku, kiedy śnieżyca w okolicach Szczecina przewróciła słupy elektroenergetyczne. Dwie główne linie przesyłowe w regionie zachodniopomorskim zostały przerwane. Szczecin i kolejne miejscowości zostały pozbawione prądu.

Obecnie nastrojów nie studzi ani awaria jednego z bloków elektrowni w Jaworznie, ani pożar w drugim jej bloku.

Jak się przygotować na blackout?

Temu właśnie poświęcona jest jedna z części poradnika wydanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Eksperci radzą, żeby wcześniej zapewnić sobie alternatywne zasilanie. Chodzi o agregat prądotwórczy i rezerwę paliwa. Zabezpieczy nam to długotrwały dostęp do prądu.

– W przypadku ewakuacji niezwykle przydatny będzie naładowany powerbank oraz ładowarka samochodowa – podaje RCB.

Dobrze jest też wcześniej przygotować listę najpotrzebniejszych rzeczy. Musi się w tym zestawie znaleźć latarka i komplet baterii. Przyda się także radio na baterie. Oprócz latarki trzeba przygotować świece, gotówkę, zapałki lub zapalniczkę, apteczkę i jedzenie.

Musi to być taka żywność, którą można spożyć bez podgrzania czy gotowania.

RCB radzi też, żeby mieć grilla ogrodowego. Pomoże przygotować posiłki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Biedny BanachaTreść komentarza: Ehh ci nienawistni fanatycy tv republikaData dodania komentarza: 10.01.2025, 15:02Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek pod ostrzałem hejtu i gróźb. Obrzydliwe wyzwiska i życzenia śmierciAutor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Nasz Brodaty dopłaciData dodania komentarza: 10.01.2025, 14:36Źródło komentarza: Chełm. Rewitalizacja Młyna Michalenki wciąż w planach. Miasto liczy na fundusze unijneAutor komentarza: chełmianinTreść komentarza: Raptem Pislandczycy odkryli że hejt istnieje. Kiedy przez lata uprawiali to wobec innych, twierdzili że to tylko mówienie " prawdy " . Ta " prawda " w ich wykonaniu zawsze jest brutalna, haniebna. Karma wraca....memento .Data dodania komentarza: 10.01.2025, 14:18Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek pod ostrzałem hejtu i gróźb. Obrzydliwe wyzwiska i życzenia śmierciAutor komentarza: Dk17Treść komentarza: To osobowy zderzył się z ciężarowym. Ciężarowy jechał prawidłowo. Opel szarżował pewnie chciał wyprzedzić jeszczeData dodania komentarza: 10.01.2025, 12:19Źródło komentarza: Czołowe zderzenie na krajowej 17 w Łopienniku Nadrzecznym. Dwie osoby w szpitalu [GALERIA ZDJĘĆ]Autor komentarza: zojaTreść komentarza: sorry taki mamy klimat jak mawiała idiotka bez zębówData dodania komentarza: 10.01.2025, 11:11Źródło komentarza: Chełm. Rewitalizacja Młyna Michalenki wciąż w planach. Miasto liczy na fundusze unijne
Reklama
Reklama
Reklama