Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:10
Reklama
Reklama

Chełm. Powietrze jest już czystsze, ale były powody do obaw...

We wtorek, 23 sierpnia, w kilku miejscowościach naszego regionu odnotowano zwiększone stężenie pyłu PM10 w powietrzu. To jedno z wielu zanieczyszczeń, jakie są brane pod uwagę przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Wczoraj, 25 sierpnia, sytuacja uległa znacznej poprawie. Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie, co stoi za gwałtownym wzrostem stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w okresie letnim i z niepokojem spoglądają w kierunku wschodniej granicy...
Chełm. Powietrze jest już czystsze, ale były powody do obaw...

Autor: iStock

Powstawanie tzw. smogu, czyli silnego zanieczyszczenia powietrza, jest uznawane w Polsce za niechlubną, ale jednak normę. Generowany jest najczęściej przez kotły centralnego ogrzewania starego typu oraz spaliny pochodzące z nie do końca sprawnych spalinowych silników samochodowych. Zazwyczaj stężenie szkodliwych pyłów zwiększa się w okresie zimowym, kiedy temperatury schodzą poniżej zera, a tym samym urządzenia spalinowe potrzebują więcej czasu, by osiągnąć optymalną temperaturę roboczą. Co ostatecznie spowodowało, że aktualne odczyty z punktów pomiarowych są aż tak złe? Za najbardziej prawdopodobną przyczynę przyjęto przemieszczanie się dużych mas pyłu znad stepów Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu, co spowodowane jest z kolei obecną sytuacją meteorologiczną. Niekorzystne warunki mają najprawdopodobniej ustąpić w niedzielę i do tego dnia pył może się jeszcze pojawić nad wschodnimi i południowymi rejonami Polski. 

Zwiększone stężenie pyłu PM10 zaobserwowano 23 sierpnia i wówczas jego poziom w poszczególnych miastach województwa lubelskiego wynosił: w Chełmie (156,9 µg/m­3), w Białej Podlaskiej (131,5 µg/m­3), w Radzyniu Podlaskim (140,3 µg/m­3), w Zamościu (183,8 µg/m­3), w Janowie Lubelskim (236,8 µg/m­3), w Lublinie (178,5 µg/m­3).

 

 

24 sierpnia sytuacja uległa pewnej stabilizacji, ale wciąż oceniana była jako bardzo trudna. Poziomy stężenia w monitorowanych miejscach województwa lubelskiego przedstawiały się następująco: w Chełmie (135,7 µg/m3), w Białej Podlaskiej (123,9 µg/m3) i w Zamościu (118,0 µg/m3).

 

 

25 sierpnia, sytuacja uległa znacznej poprawie. Stan powietrza na terenie Chełma, Zamościa i Lublina oceniany był jako "dobry". Stężenie pyłów w tych miastach utrzymywało się na poziomie pomiędzy 20 a 50 miligramów pyłu na metr sześcienny. 

 

W piątek 26-go sierpnia stężenia na terenie Lublina i Chełma również utrzymują się na niskim poziomie, co oznacza, że w 1 metrze sześciennym powietrza znajduje się obecnie pomiędzy 20 a 50 miligramów pyłu. Nieco większe stężenie występuje tego dnia na terenie Zamościa, gdzie odnotowano stężenie na poziomie "umiarkowanym", czyli pomiędzy 50 a 80 miligramów na metr sześcienny.

Eksperci zapewniają, że sytuacja jest monitorowana. Dodatkowo GIOŚ współpracuje z Państwową Agencją Atomistyki. Zgodnie z jej komunikatem, podwyższony poziom pyłu zawieszonego PM 10 nie ma związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. W tym także z sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama