Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią miasta i regionu na uroczystość upamiętniającą ofiary i miejsca zbrodni dokonanych na ziemi włodawskiej w okresie II wojny światowej. 9 grudnia o godz. 13.00 przewidziane jest odsłonięcie pomnika w parku miejskim.
Pół godziny później w Domu Pokahalnym na terenie muzeum rozpocznie się konferencja naukowa podsumowująca projekt. Agnieszka Ignatiuk, jego koordynatorka, dokona ewaluacji wykonanych działań projektowych. Michał Durakiewicz z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" przedstawi wydarzenia i miejsca upamiętnione w projekcie "Włodawskim szlakiem pamięci ofiar zbrodni niemieckich" w materiałach Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Podczas konferencji wystąpi również przedstawiciel Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Lublinie, dr Janusz Klapeć. Wygłosi on prelekcję o niemieckiej polityce eksterminacyjnej w dystrykcie lubelskim w latach 1939-1944.
Powstałe podczas projektu pomniki znajdą się między innymi w miejscu dawnego obozu pracy przymusowej w Adampolu, na stacji kolejowej w Orchówku, czy nad Bugiem przy wodowskazie. Mapa wszystkich pomników będzie dostępna na stronie www.muzeumwlodawa.pl. Podczas konferencji zostanie również zaprezentowany folder podsumowujący wszystkie działania.
W przygotowanie terenu pod powstające miejsca pamięci zaangażowali się również uczniowie i nauczyciele z lokalnych szkół. W pracach porządkowych wzięli udział: Mariusz Czuj z klasą 3a z II LO, Dorota Flis i Roman Stanilewicz z uczniami ze SP nr 2 oraz Monika Iwanowska z uczniami ze SP nr 3.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze