Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm: Miłość do ojczyzny, wojna i pokój - udana debata czarniecczyków [ZDJĘCIA]

Umiejętności oratorskie na pewno pomogły członkom Klubu Debat Oksfordzkich w dyskusji dotyczącej dzisiejszego świata. Po debacie uczestnicy i widzowie mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym z udziałem ekspertów.
Chełm: Miłość do ojczyzny, wojna i pokój - udana debata czarniecczyków [ZDJĘCIA]

Autor: I Liceum Ogólnokształcące

18 listopada (piątek) w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbyła się debata, której teza brzmiała: „Dzisiejsza młodzież ma pełną świadomość wagi pojęć: „niepodległość”, „wolność”, „patriotyzm” w dobie zagrożenia ze strony Rosji i toczącej się wojny na terytorium Ukrainy”. W grupie, która miała na celu potwierdzić tezę byli: Szymon Emerla z kl. IV b, Dominika Korol z kl. II b, Dominik Bronisz z kl. II d oraz Seweryn Szarpak z kl. I d. W drugiej grupie uczniów, którzy mieli tezę obalić, znaleźli się: Aleksandra Wójcik z kl. I b, Kamil Łatka z kl. I b, Jan Łypczak z kl. I b i Patryk Bitner z kl. IV b. Podczas przygotowań do debaty zespoły były wspierane przez swoich opiekunów: Małgorzatę Kość i Bartosza Janiszewskiego oraz akademickich konsultantów: dr Emilię Ordyniec (wspierała zwolenników tezy), dr Sławomira Żurawskiego i mgr Marcina Oskierko (wspierali oponentów). 

Przed debatą jej uczestnicy mogli skorzystać z konsultacji ekspertów. W przypadku grupy mającej na celu potwierdzenie tezy byli to gen. dyw. dr. Jarosław Gromadziński oraz ppłk. Wojciech Brykner. Druga grupa spotkała się zaś z dr. Rafałem Sieczką, dr. Marcinem Sińczuchem i Adamem Krzykowskim

Wystąpienia były oceniane przez jury w składzie: gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, ppłk Wojciech Brykner, dr Rafał Sieczka, dr Marcin Sińczuch, p. Adam Krzykowski oraz zgromadzoną publiczność (głosowanie online). 

Zwyciężyła grupa "tezy". I miejsce i tytuł Mistrza Debaty otrzymał Seweryn Szarpak, II miejsce - Aleksandra Wójcik, III miejsce zajął Karol Łatka. Nagrody zostaly ufundowane przez senatora RP dr hab. Józefa Zająca, rektora PANS, dr hab. Arkadiusza Tofila, WIW, MON i  Polską Grupę Zbrojeniową.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Aneta Szostak, dyrektor departamentu promocji, kultury i sportu i Małgorzata Godyńska, inspektor wydziału edukacji, która wystąpiła w imieniu prezydenta Chełma, Arkadiusz Kwieciński, dyrektor Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie, Izabela Borańska – Chmielewska, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie, Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW, redaktor naczelna portalu „polska-zbrojna.pl” i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”, pracownicy Wojskowego Instytutu Wydawniczego, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i dziennikarze „Polski Zbrojnej”, studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmie.

Po debacie odbył się również panel dyskusyjny, w której wzięli udział eksperci. Omawiany był temat: „Jak sytuacja zagrożenia przekłada się na postawy patriotyczne młodego pokolenia oraz działania na rzecz niepodległości?”. Panel prowadzony był przez Adama Krzykowskiego (Telewizja Polska). Wzięli w nim udział: gen. dyw. dr. Jarosław Gromadziński, ppłk. Wojciech Brykner, dr. Rafał Sieczka, dr. Marcin Sińczuch. Pytania zadawać mogła publiczność. Młodych bardzo zainteresowało to, na jakim poziomie technologicznego zaawansowania jest polska armia w stosunku do światowych sił zbrojnych. Debata została również uzupełniona wywiadami z Sewerynem Szarpakiem (mistrzem debaty), mówcą Janem Łypczakiem i dyrektorem Wojskowego Instytutu Wydawniczego Izabelą Barańską – Chmielewską. Prowadzone były przez przedstawicieli Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Wydarzenie podsumował moderator panelu Adam Krzykowski.

Organizatorami debaty byli: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Wojskowy Instytut Wydawniczy oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama