Z informacji, które na początku roku przekazała Komenda Główna Policji, nowe policyjne legitymacje mają formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu. Ma ona wymiary 8,6 cm x 5,4 cm i poniżej 1 mm grubości. MSWiA zachwala, że nowe identyfikatory mundurowych są znacznie lepiej zabezpieczone przed potencjalnym sfałszowaniem. Osiągnięto je za pomocą kilku technik, m.in. stosując mikrodruki, tłoczenie laserowe, tzw. linie giloszowe, element dyfrakcyjny DOVID czy użycie widocznej w świetle UV farby. Nowe dokumenty, podobnie jak poprzednie, są w niebiesko–różowej kolorystyce.
Podpowiadamy, jak odróżnić aktualne legitymacje od tych wycofanych z użycia.
Oba wzory różnią się pod kilkoma względami, ale aspekty takie jak rozmiar użytej czcionki czy miejsca rozmieszczenia nazw jednostek organizacyjnych nie są łatwe do zapamiętania. Podobnie jak zmienione wzory stosowanych hologramów. Znacznie łatwiej utrwalić sobie informacje o tym, że w obowiązującej od stycznia legitymacji polskie godło znajduje się po prawej stronie napisu „POLICJA” (poprzednio umieszczone było nad nim). Ułożenie kolorystyki tła jest z kolei odwrotne: na środku jest teraz niebieskie, a różowe na brzegach.
Zmiana wzoru policyjnych legitymacji służbowych została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku. Zdaniem MSWiA zmiana była konieczna ze względów bezpieczeństwa, a ponadto wraz z końcem ubiegłego roku kończyła się ważność byłego już wzoru policyjnych identyfikatorów.
Czytaj także:
- Powiat włodawski z rekordowym budżetem. 27 milionów na inwestycje
- Wypadek w Kamieniu-Kolonii. Pasażerka toyoty została ranna
- Tragiczna śmierć w Zawadówce. 17-latek zginął na torach
- Zyngierówka. Jeden kierowca nie żyje, drugi w ciężkim stanie w szpitalu
- Tragiczne popołudnie. Dwa wypadki w powiecie chełmskim. Nie żyje 59-letni kierowca
Napisz komentarz
Komentarze