To, że Polska ma kłopot z dzietnością, nie jest żadnym odkryciem. Nie pomagają nawet takie programy jak Rodzina 500 plus, których celem było zachęcenie młodych ludzi do zakładania rodzin. Miał to być impuls to zwiększenia liczby narodzin w Polsce. Tymczasem efektu nie ma.
W całym 2022 r. urodziło się nieco ponad 315 tys. dzieci. Eksperci biją na alarm. Nie tylko demografowie, ale także ekonomiści, którzy obawiają się, że wkrótce nie będzie miał kto pracować na szybko rosnącą armię emerytów.
Miażdżąca większość kobiet nie ma w planach dzieci
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zapytało Polki o ich plany prokreacyjne.
32 proc. respondentek w wieku 18-45 lat odpowiedziało, że planuje potomstwo. Z tej grupy 17 proc. chce urodzić dziecko w najbliższych 3-4 latach.
Jednak aż 68 proc. kobiet nie ma takich planów. Ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie.
W porównaniu z takim samym badaniem z 2017 roku odsetek Polek, w wieku 18-45 lat, planujących potomstwo spadł o 9 punktów procentowych. Pięć lat temu potomstwo planowało 41 proc. respondentek. Zmalał także odsetek kobiet zamierzających mieć dzieci w ciągu 3-4 lat. W 2017 roku było ich 25 proc., dziś o 8 punktów proc. mniej.
„Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 roku w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34 roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35-39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40-45 lat” – czytamy w komunikacie CBOS.
Z dużego miasta, z wyższym wykształceniem
Chęć powiększenia rodziny najczęściej deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.), najrzadziej ankietowane posiadające dwoje lub więcej dzieci (7 proc.)
Potomstwo w nieodległej perspektywie częściej planują mieszkanki ponadpółmilionowych miast (23 proc.), z wykształceniem wyższym (22 proc.), o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 2000 zł (23-29 proc., w zależności od kategorii) oraz respondentki będące w związkach (20 proc.).
Badanie wykazało również zauważalny spadek odsetka planujących dzieci wśród ankietowanych w wieku 18-24 lata i 25-29 lat. W 2017 roku chęć posiadania potomstwa w nieodległej perspektywie najczęściej deklarowały badane w wieku 25-29 lat. Obecnie takie plany najczęściej występują u kobiet w wieku 30-34 lata.
Czemu Polki nie chcą dzieci?
Tego najnowszy sondaż nie rozstrzyga, ale niemal równo rok temu poznaliśmy wyniki badania Ipsos. Wówczas ankieterzy zapytali je o powody.
Polki najczęściej mówiły o:
- obawie o pracę – 41 proc.,
- dodatkowe wydatki, na które kobiet nie stać – 39 proc.,
- zajście w ciąże to ryzyko – 33 proc.,
- za małe mieszkanie – 24 proc.,
- obawa, że ojciec dziecka nie pomoże kobiecie – 19 proc.
Czytaj także:
Śmiertelny wypadek w Czułczycach. Najechał na leżącego mężczyznę
- Chełm. Zahaczyła lusterkiem pieszego, słono zapłaciła…
- Strażacy uratowali pieska. Wydostali go z 20-metrowej studni [ZDJĘCIA]
- Wypadek radiowozu z nastolatkami w środku. Kiedy ktoś za to odpowie?
- Krasnystaw. 26-latek zdemolował dwa auta. Dlaczego uciekł?
- Dorohusk. Funkcjonariusze zatrzymali na granicy obywatela Ukrainy. Jedna rzecz ich zaniepokoiła…
Napisz komentarz
Komentarze