Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:01
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Dwór Sztuki w Siennicy Różanej oficjalnie otwarty. To pierwszy taki obiekt w Polsce

Pierwsza w naszym kraju galeria sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim, prowadzona przez samorząd lokalny, oficjalnie rozpoczęła działalność. Dwór Sztuki ulokowano w niedawno odnowionym, zabytkowym dworze należącym niegdyś do hrabiego Jana Poletyły. Pomimo tego że wcześniej koncertował tu już Marek Dyjak, oficjalne otwarcie było podczas wernisażu prof. Janusza „Jutrzenki” Trzebiatowskiego.
Dwór Sztuki w Siennicy Różanej oficjalnie otwarty. To pierwszy taki obiekt w Polsce
Janusz "Jutrzenka" Trzebiatowski przekazał na rzecz Dworu Sztuki ok 200 swoich dzieł

Autor: Dwór Sztuki już oficjalnie pierwszym takim obiektem w Polsce

Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej

– Połączyliśmy przeszłość z teraźniejszością poprzez szeroko rozumianą kulturę i sztukę. Wydarzenie to było dla nas niezwykle ważne, ale i prestiżowe. Od 2013 roku walczyliśmy bowiem o środki na realizację tego celu i w końcu się to udało - nie kryje zadowolenia wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura. - Jeśli chodzi o samą uroczystość, to uważam, że wydarzenie to było ogromne, a sala była pełna. Zaproszeni goście przyjechali do nas z całej Polski, z Krakowa, Chojnic, Wejherowa, Warszawy czy Lublina, na czele z arcybiskupem, wicewojewodą i dyrektor urzędu marszałkowskiego. Jesteśmy bardzo podbudowani, że tak to wszystko się udało.

Po wielu latach starań siennickiemu samorządowi udało się pozyskać środki na rewitalizację niszczejącego od lat dworku. Przeprowadzony został kompletny remont, wraz z rozbudową budynku o jedno skrzydło. Miejscowi włodarze zachwalają salę koncertową, na której odbywać się mają wydarzenia muzyczne na wysokim poziomie. 

Na piętrze dworu z kolei usytuowane zostało muzeum sztuki nowoczesnej. Około 200 prac przekazał Janusz „Jutrzenka” Trzebiatowski. Są tam jego obrazy, medalierstwo i rzeźba. Działalność nowo powołanej instytucji ma być bardzo szeroka, a wspomniana galeria ma być jednym z jej stałych elementów. 

Podczas wernisażu „Jutrzenka” oficjalnie przekazał wójtowi Proskurze akt darowizny zbioru swoich prac. Trzebiatowski nie był wyborem z przypadku. Z ziemią siennicką związany jest od przeszło 40 lat, w międzyczasie nadano mu tytuły Honorowego Obywatela i Zasłużonego dla Gminy Siennica Różana. Od lat jego dzieła zdobią salę konferencyjną siennickiego urzędu gminy. 

Nowy obiekt poświęcił metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, który zwracał uwagę, że kultura jest zadaniem postawionym człowiekowi przez Boga. W otwarciu „Dworu Sztuki” wzięli także udział różnych szczebli samorządu, służb mundurowych, szkół, muzeów, firm i instytucji kultury, artyści. Niezwykle ważnym gościem był potomek rodu Siennickich Tomasz Siennicki.

Wydarzenie uświetnił koncert pianisty Tomasza Krawczyka. Zaprezentował on jedną z własnych kompozycji, a także własne interpretacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.

– Dwór Sztuki już oficjalnie rozpoczął swoją działalność, zaplanowanych jest wiele wydarzeń i koncertów. Na razie placówka będzie czynna dwa dni w tygodniu, gdyż na to pozwalają nam nasze zasoby kadrowe. Ale dostajemy już liczne telefony i sygnały zainteresowania. Ludzie chcą przyjeżdżać i zwiedzać – dodaje wójt Proskura.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama