Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:06
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Smaki jesieni - orzechy włoskie

To źródło pełnowartościowego białka i najszlachetniejszego tłuszczu. Jeśli nie jesz mięsa i ryb, chrup orzechy włoskie, żeby dostarczyć organizmowi białka i kwasów omega-3.
Smaki jesieni - orzechy włoskie

Już trzy orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Jest w nich też L-arginina, substancja, która wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych. Dlatego warto je chrupać profilaktycznie i w chorobach serca. Zawarty w orzechach kwas elagowy podnosi odporność, a także wiąże i unieszkodliwia substancje rakotwórcze. Orzechy włoskie pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo.

Wspomagają mózg

Ze względu na dużą ilość fosforu, który doskonale wpływa na pracę mózgu, orzechy polecane są osobom uczącym się. Są także dobrym źródłem żelaza, wapnia, potasu, magnezu i cynku.

Dla mamy i dziecka

Orzechy polecane są również kobietom w ciąży, zawierają bowiem kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Podobne zalety ma olej wytłoczony z orzechów włoskich, używany np. do sałatek.

​​​​​​​

Na pocące się stopy

Duża ilość garbników oraz związków o właściwościach antybakteryjnych sprawia, że napar z liści orzecha jest doskonałym środkiem skutecznie zwalczającym nadmierną potliwość, zwłaszcza stóp. Można w nim jednak nie tylko moczyć stopy, ale także dodawać go do kąpieli.

​​​​​​​

Na żylaki i hemoroidy

W liściach orzecha włoskiego jest wiele działających ściągająco garbników, przeciwzapalnych flawonoidów oraz związków hamujących drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń. Skuteczny jest też przygotowany z liści napar – można go stosować do nasiadówek, okładów, przemywania.

​​​​​​​

Piękna cera

Pochodzące z orzechów witaminy A i E oraz koenzym Q10 zwalczają wolne rodniki, zatrzymują wodę w komórkach skóry, dodają jej energii i pobudzają procesy odnowy. W balsamach brązujących powszechnie stosowany jest juglon – naturalny barwnik, który daje efekt złotobrązowej, delikatnej opalenizny.

​​​​​​​

Na kłopoty żołądkowe

Orzechy mają silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne i odtruwające. Przy dolegliwościach żołądkowych można ratować się wywarem z liści albo domowej roboty nalewką z zielonych orzechów. Jest też skuteczna w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego.

​​​​​​​

Na stargane nerwy

Znany jest dobroczynny wpływ orzechów na komórki nerwowe. Ten smakołyk polecany jest osobom nadpobudliwym, przemęczonym, zestresowanym i mającym kłopoty ze snem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama