Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto wiedzieć?

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę gwarantuje stabilny dochód oraz szereg benefitów regulowanych przez Kodeks pracy. To najlepsza forma zatrudnienia – ale co zrobić, jeśli chcemy zakończyć współpracę z pracodawcą? W takiej sytuacji trzeba napisać i złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Wyjaśniamy, co powinno znaleźć się w oświadczeniu i na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę.
Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto wiedzieć?
Wyjaśniamy, co powinno znaleźć się w oświadczeniu i na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę.

Wypowiedzenie umowy o pracę – czym jest, co powinno zawierać?

Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie pracownika lub pracodawcy, który decyduje się zakończyć stosunek pracy. Dla celów dowodowych powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Treść może być właściwie dowolna, choć dokument musi zawierać kilka kluczowych informacji. Żeby odnieść się do wszystkich niezbędnych kwestii, warto skorzystać z gotowego szablonu, który usprawni proces pisania: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/wypowiedzenie-umowy-o-prace/.

Wypowiedzenie umowy o pracę musi zawierać dane pracownika i pracodawcy, datę oraz miejsce sporządzenia pisma oraz informacje na temat umowy (np. jej numer, datę zawarcia). Pracodawca ma dodatkowo obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy (musi być zgodna z rzeczywistością) oraz wyznaczenia terminu, w którym możemy odwołać się do sądu pracy. Natomiast pracownik nie musi podawać przyczyny złożenia wypowiedzenia, choć oczywiście jeśli chcemy, to możemy to zrobić.

Kiedy wygasa stosunek pracy?

W wypowiedzeniu umowy o pracę należy zawrzeć informację na temat okresu wypowiedzenia umowy. Jego długość zależy od stażu pracy w firmie. Osoby, które przepracowały więcej niż 3 lata mogą liczyć na aż sześciomiesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli umowa o pracę została wypowiedziana z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka) lub pracodawcy, to druga strona może zakończyć współpracę bez honorowania okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji przysługuje odwołanie do sądu pracy, który rozpatrzy ewentualny spór.

Po zakończeniu umowy o pracę pracownik musi otrzymać świadectwo pracy, czyli dokument zawierający najważniejsze informacje na temat historii zatrudnienia w firmie. Gotowy wzór świadectwa pracy ułatwi pracę działu HR – pismo musi zawierać okres zatrudnienia, wymiar wykonywanej pracy, nazwę stanowiska oraz powód zakończenia współpracy.

Jak zrezygnować z pracy na umowie zlecenie?

Choć umowa o pracę jest docelową formą zatrudnienia pracowników, to niektóre firmy oferują jedynie umowy cywilnoprawne (UZ, UOD). To zdecydowanie gorsze rozwiązanie, bo na umowie zlecenie nie przysługuje nam większość praw pracowniczych.

Ale taka opcja ma też pewne zalety, a jedną z nich jest możliwość łatwego zakończenia współpracy. Okres wypowiedzenia umowy zlecenie zależy od ustaleń obu stron. Zazwyczaj jest to miesiąc, choć czas ten można wydłużyć lub skrócić. Co istotne, zleceniobiorca może zrezygnować z umowy zlecenie w sposób natychmiastowy, o ile istnieją ku temu ważne przesłanki. Powody nie są dokładnie zdefiniowane – przykładowo może to być nagła choroba lub inne niebezpieczne wydarzenie losowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama