Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Jak bezpiecznie przechowywać dzieła sztuki w prywatnych kolekcjach? Podpowiadamy!

Inwestycja w dzieła wielkich twórców uchodzi obecnie za jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczenia kapitału własnego przed inflacją czy dewaluacją. Wiele osób kupujących obrazy czy inne formy wyrazu artystycznego robi to zwykle z mniej materialistycznego powodu, tylko ze względów estetycznych. Jako ludzie kultury współczesnej, lubimy otaczać się pięknymi dziełami. Inwestycje mają więc w dużej mierze wartość sentymentalną. Dla wielu nabywców posiadanie obrazów o znaczeniu historycznym, za którymi kryje się historia życia artysty, jego pragnień, ambicji czy smutku, trudno wycenić. Jeżeli dotychczas uważałeś, że rynek sztuki dotyczy tylko najbogatszych gospodarek świata – byłeś w błędzie. Kilka lat temu, na naszym rodzimym rynku sztuki padły dwa rekordy, z czego jeden z nich, dotyczący brązu „Dwie Mężatki” Wróblewskiego, został okrzyknięty najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce. Inwestycja w sztukę wymaga jednak specjalnej wiedzy, zwłaszcza odnośnie jej przechowania. Warto zawczasu pochylić się nad tym tematem, by w razie zakupu dzieła, uniknąć jego bezmyślnego zniszczenia.
Jak bezpiecznie przechowywać dzieła sztuki w prywatnych kolekcjach? Podpowiadamy!
Inwestycja w sztukę wymaga jednak specjalnej wiedzy, zwłaszcza odnośnie jej przechowania. Warto zawczasu pochylić się nad tym tematem, by w razie zakupu dzieła, uniknąć jego bezmyślnego zniszczenia.

Bezpieczne ekspozycje na miarę tych muzealnych

Jeżeli choć raz w życiu zdarzyło ci się odwiedzić muzeum, z pewnością nie umknął twojej uwadze brak okien w wielu salach wystawowych – zwłaszcza w tych, w których znajdują się obrazy. Wynika to z faktu, że większość materiałów, z których zbudowane są dzieła sztuki, jest bardzo wrażliwa na promienie ultrafioletowe. Oświetlenie w pomieszczeniu powinno być sztuczne, dzieło zaś niewystawione na kontakt z promieniami UV. W przypadku gdy w pomieszczeniu muzealnym znajdują się okna, najczęściej są one zaopatrzone w rolety czy specjalne folie blokujące oddziaływanie promieni słonecznych na otoczenie. Szkody wywołane promieniowaniem świetlnym należą do nieodwracalnych, z tego powodu, przechowując oryginały dzieł w domowym zaciszu, wiele osób decyduje się umieszczać je w pomieszczeniach oświetlanych jedynie sztucznie. Kolejnym niszczycielskim czynnikiem, jakże drażniącym i często obecnym w każdym domu, jest kurz. To właśnie w nim znajdują się groźne dla obrazu mikroorganizmy. Świetnym zabezpieczeniem dzieł sztuki są gabloty. Tworzone na specjalne zamówienie, są w stanie ochronić pracę przed dostaniem się do niej niepożądanych czynników. Tego rodzaju elementy wyposażenia muzealnego oferuje firma Omega System, od lat zajmująca się produkcją gablot i tablic informacyjnych. Więcej o przedsiębiorstwie można dowiedzieć się na jego stronie internetowej – gabloty.info.pl. Firma daje swoim klientom gwarancję jakości, będąc pewną swoich wysokiej klasy produktów. Praktyczne rozwiązanie, takie jak gablota na dzieło sztuki, pozwoli bezpiecznie przechowywać obraz, nie martwiąc się o żaden wypadek.

Jak skutecznie chronić dzieła sztuki przed złodziejami?

Domowe kolekcje sztuki bardzo często pełnią funkcję dekoracji wnętrz – na świecie zdarzały się już sytuacje, że niektóre obrazy z prywatnej kolekcji domowników spodobały się gościom tak bardzo, że postanowili zabrać je do siebie bądź zarobić na nich fortunę. Okazuje się, że dla właścicieli drogocennych obrazów taka sytuacja nie jest niczym scena z filmu, a wręcz przeciwnie; stanowi niepokojącą rzeczywistość. Właśnie z tego powodu bardzo wielu posiadaczy dzieł sztuki zabezpiecza swoją nieruchomość w liczne systemy alarmowe, monitoring, a nawet domową automatykę, pozorującą obecność domowników. W takich przypadkach o wiele lepiej jest dmuchać na zimne, stawiając na sprawdzone rozwiązania zarówno pod kątem przechowywania dzieł, jak i ich ochrony przed wpadnięciem w niepowołane ręce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama