Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

W świecie katan i Samurajów – czym jest bushido?

Kultura i tradycja Japonii znacznie różni się od europejskiej, przez co stale intryguje mieszkańców Zachodu. Im bardziej zagłębiamy się w fascynujące historie dotyczące japońskich wojowników, demonów ukrytych w pniach drzew oraz cudów, paradoksalnie chcemy wiedzieć jeszcze więcej. Pozostając w szerokiej tematyce samurajów i ich przygód, warto przyjrzeć się tradycyjnym regułom bushido – niepisany zbiór zasad japońskich wojowników miał ogromny udział w kształtowaniu się kultury całego kraju, do którego marzymy zawędrować w którymś momencie naszego życia. Określenie bushido nawiązuje do drogi, jaką powinien przebyć wojownik. Pomimo faktu, że termin wszedł do użycia dopiero w XVI wieku, historia kodeksu sięga wielu lat wstecz. Samurajowie od IX wieku dzielnie służyli panom, pomagając rozliczać zalegających dłużników. Siła, spryt i zaradność – właśnie te cechy pomogły wykształcić mocnej rycerskiej warstwy, która po czasie zaczęła stopniowo przejmować władzę od osłabionego cesarstwa i arystokracji. Na czym dokładnie powstała potęga wojowników?
W świecie katan i Samurajów – czym jest bushido?

Siedem elementów drogi każdego samuraja

Bushido interpretowane jest przez wiele osób jako filozofia samodoskonalenia cielesnego i duchowego. Cechy takie jak skromność, lojalność i honor przeplatały się z umiejętnościami walki czy prawidłowej oceny sytuacji. Chociaż sam kodeks na przestrzeni wieków ulegał wielu zmianom, jego założenia podsumowuje siedem niezmiennych elementów drogi, jaką powinien przejść każdy samuraj ku osiągnięciu szczytu swoich możliwości.

  1. GI (prawość, sprawiedliwość, moralność, uczciwość) podstawowa zasada odnosi się nie tylko do osobowości wojownika, lecz jego zachowania w stosunku do siebie i innych obywateli. Wbrew powszechnym mitom, samurajowie zawsze pokładali wiarę w fakt, że można wygrać bitwę, nie używając przy tym przemocy. Kiedy jednak to jedyna opcja, należy wykonać swój obowiązek zgodnie z zasadami kodeksu.
  2. YUUKI (odwaga, męstwo, brak lęku) interpretując ten element, należy sięgnąć do aspektu duchowego każdego wojownika. Mowa tu nie o bezmyślnym podejmowaniu ryzyka, lecz odnalezienia w sobie równowagi pozwalającej na zachowanie skupienia i męstwa nawet w najbardziej ryzykownych warunkach.
  3. JIN (miłość, współczucie, łaska) zdolności zdobywane przez samuraja już od samego dzieciństwa powinny być użyteczne dla wszystkich, nie tylko jego jako jednostki. Miłość do ludu, współczucie wobec słabszych i szacunek miały należeć się także przeciwnikom.
  4. REI (kultura, grzeczność, wychowanie) nawet najmocniejsi samurajowie musieli znać zasady i obyczaje. Jakiekolwiek zachowanie świadczące o braku kultury, grubiaństwie czy lekceważącym traktowaniu czyichś zwyczajów stanowiły oznakę słabości.
  5. MAKOTO (prawda) szczerość była czymś na tyle istotnym, że wychodziła ponad grzeczność. Wierność prawdzie była jedną z cech, która wyróżniała samurajów na tle innych wojowników, czyniąc z nich wartościowych.
  6. MEIYO (honor) szacunek do siebie samego i wierność ideałom to podstawa każdego kodeksu, w tym samurajskiego. Ten, który nie miał poszanowania do prawd, nie był godny pełnić roli samuraja.
  7. CHUUGI (lojalność, oddanie) właściwe postępowanie powinno pochodzić prosto z serca. Dotyczy to nie tylko samurajskich zachowań, ale i wewnętrznych przekonań.

Historia samurajów w karkonoskich górach

By dowiedzieć się więcej o fascynujących przygodach japońskich wojowników, wcale nie musimy pakować walizek i wyruszać w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Wiele tajemnic ukrytych jest w Karkonoszach, a dokładniej w Ogrodzie Japońskim Siruwia, znanym pod nazwą Mała Japonia. To właśnie tam, wśród krzewów, drzew i oczek wodnych, można przysiąść i wysłuchać opowieści o walecznych wojownikach posługujących się wyżej przedstawionym kodeksem. Co więcej, na stronie https://www.malajaponia.pl/ dowiemy się o zbliżających się wydarzeniach, jakie będą miały miejsce w Ogrodzie. Ten punkt na turystycznej mapie Polski to wyjątkowa gratka dla wszystkich pasjonatów Japonii, chcących dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama