Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Remont generalny? Przygotuj się do niego najlepiej jak potrafisz

Czas remontu to wyjątkowo ciekawy okres, którego długość zazwyczaj liczy od kilku dni do nawet paru miesięcy. W zależności od zakresu prac, tempa oraz tego, jakie panują morale w załodze, jednym udaje się uniknąć największych spięć, inni zaś kategoryzują wydarzenie jako wyjątkowo emocjonalne...bardzo często w niezbyt korzystnym aspekcie tego określenia. Niezależnie od podejścia do remontu oraz jego wymiaru, zazwyczaj wiąże się on z nadprodukcją odpadów powstałych po wyburzaniu. Istnieje bardzo wiele rodzajów odpadów – o ich ilości mogą zwłaszcza przekonać się ci, którzy swego czasu zdecydowali się na remont generalny domu lub mieszkania. Wysoce kłopotliwe do utylizacji okazują się najczęściej śmieci o ponadprzeciętnej wielkości, lepiej znane jako odpady wielkogabarytowe.
Remont generalny? Przygotuj się do niego najlepiej jak potrafisz
Wysoce kłopotliwe do utylizacji okazują się najczęściej śmieci o ponadprzeciętnej wielkości, lepiej znane jako odpady wielkogabarytowe.

Czym właściwie są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe, bardzo często określane potocznym mianem „gabarytów”, stanowią wszystkie śmieci powstające w gospodarstwach domowych, których nie da się umieścić w standardowych pojemnikach na śmieci z głównej przyczyny: są zbyt duże. Wielkogabarytowymi odpadami są na przykład stare meble czy wyroby tapicerskie, drzwi bądź okna (bez futryny, ościeżnic i parapetów), karnisze, dywany, wykładziny, a także rowery czy wózki dziecięce. Wśród odpadów o sporych rozmiarach jesteśmy w stanie odnaleźć również sprzęt elektryczny i elektroniczny, taki jak stare pralki bądź lodówki – pomimo swojej wielkości, nie należą one do śmieci wielkogabarytowych, tylko ZSEE. Do grupy tak zwanych elektrośmieci (skrót ZSEE odpowiada zużytemu sprzętowi elektrycznemu i elektronicznemu) zaliczane są przede wszystkim wszelkie urządzenia RTV i AGD, a także przyrządy medyczne, czujniki kontroli dymu, regulatory ciepła oraz termostaty. W skład elektrośmieci wchodzą również automaty do wydawania napojów czy słodyczy, jakie możemy spotkać w wielu miejscach publicznych, a także szkołach. Śmieciami gabarytowymi nie są również odpady po remoncie takie jak deski, płyty styropianowe, papy czy ziemia. Oznacza to, że nie podlegają one takiemu samemu traktowaniu jak przedstawione na samym początku gabaryty.

Na czym polega wywóz odpadów wielkogabarytowych?

Odpady wielkogabarytowe składowane są w miejscach, które zwykle zostały wskazane przez administratora budynku. Najczęściej wystawia się je nie wcześniej niż dzień przed terminem wywozu. Terminy odbioru wielkich gabarytów zazwyczaj uzależnione są od podawanego harmonogramu, który znaleźć można zwłaszcza na stronie internetowej gminy bądź w punkcie ogłoszeń dzielnicowych. Zostawianie śmieci w miejscach do tego nieprzystosowanych grozi ogromną karą grzywny. W wywozie wielkich gabarytów pomóc mogą również firmy prywatne – mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą liczyć na kontenery od firmy ODPADY24H. Każde większe miasto posiada kilka firm, które zajmują się wywozem odpadów wielkogabarytowych na specjalne zlecenie. Kontakt z nimi przydaje się zwłaszcza w czasie przeprowadzania diametralnych remontów, kiedy to okazuje się, że dysponujemy ogromną ilością wielkich gabarytów. Wybierając firmę, warto zapoznać się z opiniami na jej temat oraz zakresem usług. W ten sposób jesteśmy w stanie zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa przed przystąpieniem do współpracy, a nie po starcie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dorota 19.07.2023 10:40
My całe szczescie remont mamy juz za soba teraz wsyaczy wszystko wysprzatac na tip top. roomba juz jest uruchomina, pozniej umyje podłogi a póki co myje meble z zewnatrz i od srodka. Jak juz to ogarne pozostanie mi tylko wszystko ładnie poukładać zeby to miało ręce i nogi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama