Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Lekarze: Nie możemy wystawiać e-recept. Pacjenci: Co mamy robić?

Zamieszanie z wystawianiem recept po wprowadzeniu limitu. Pacjenci w gabinetach dowiadują się, że ich nie otrzymają, bo… został on przekroczony. Lekarze protestują.
Lekarze: Nie możemy wystawiać e-recept. Pacjenci: Co mamy robić?

Autor: iStock

Od poniedziałku 3 lipca – przypomnijmy – obowiązuje limit, który ogranicza liczbę wystawianych przez lekarza recept. Zgodnie z nowymi przepisami, podczas 10-godzinnego dyżuru lekarz może wypisać maksymalnie 300 e-recept dla 80 pacjentów. I z miejsca zaczęły się problemy. 

Każda ze stron ma swoje argumenty

Lekarze alarmują, ze nie mogą wystawiać e-recept pacjentom z powodu przekroczenia dziennego limitu – podał rynekzdrowia.pl. Niektórzy pacjenci podczas wizyty w gabinecie mieli się dowiadywać, że z tego powodu nie otrzymają recepty. Alternatywą ma być recepta papierowa, która jednak zajmuje więcej czasu.

Niedzielski odpowiedział, że „W 2 dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 godzin swojej pracy. Większość to pracownicy tzw. receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept” – czytamy na Twitterze. 

Jeśli to prawda, oznaczałby to, że przez 10 godzin pracy recepta musiałaby być wystawiana co 1,2 sekundy.

„Czy to jeszcze medycyna, czy już tylko biznes?” – pyta Niedzielski

W odpowiedzi na biurko Niedzielskiego trafił list-protest Naczelnej Rady Lekarskiej. Jej szef Łukasz Jankowski w imieniu lekarzy domaga się zniesienia limitu. I pyta o podstawę prawną decyzji.

Lekarze domagają się zniesienia limitu

„Samorząd lekarski stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu, w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym” – czytamy. 

„Domagamy się niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim”. 

Prezes NRL zastrzega przy tym, że samorząd lekarski popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku firm, które wystawiają recepty. I przypomina, że lekarze proponowali rozwiązania uniemożliwiające ich rejestrację. Tyle że bezskutecznie. 

Powód ograniczeń

Przypomnijmy, że kilka dni temu minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie na 10 lekarzy, którzy – jak powiedział – dopuścili się co najmniej 5 przestępstw. Mieli wystawiać od 300 do ponad 1000 recept dziennie.  

Niedzielski zapowiedział wtedy ograniczenia w wystawianiu e-recept. 

– W ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić około 300 recept – poinformował. 

I dodał, że resort wyda rozporządzenie, które ograniczy możliwość wystawiania leków psychotropowych przez internet.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama