Od czego zacząć?
Aby skompletować wszystko do szkoły, należy zastanowić się oczywiście nad tym, jakich rzeczy może brakować dziecku. Wiele osób ma tendencję do kupowania zeszytów czy przyborów szkolnych na zapas. Jednak to nie zawsze jest konieczne, ponieważ może okazać się, że dziecku zostało jeszcze mnóstwo rzeczy z zeszłorocznych przygotowań. Wynika to zazwyczaj z formy prowadzenia lekcji przez nauczycieli – na przykład nie każdy dyktuje notatki, a przynosi wydrukowane karty pracy, które należy tylko przechowywać w specjalnej teczce. Wówczas zakupione zeszyty do danego przedmiotu raczej się nie przydadzą, więc będzie można skorzystać z nich na innych zajęciach lub dopiero w kolejnym roku szkolnym. Z tego powodu warto przejrzeć zgromadzone rzeczy, a konieczne braki uzupełnić. Inaczej sytuacja wygląda, gdy dziecko wybiera się do pierwszej klasy. Jednak wyprawka nie różni się znacząco ze względu na wiek, zazwyczaj rzeczy są niezmienne, a jedynie zmniejsza lub zwiększa się ich ilość. Co powinno znaleźć się na naszej liście zakupów? Co warto na niej uwzględnić?
Pojemny plecak
Niezbędnym elementem wyprawki szkolnej jest plecak lub tornister. W zależności od wieku i wzrostu dziecka należy dopasować odpowiedni model, aby nie sprawiał on żadnych kłopotów. Wybierając plecak, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego rozmiar – zbyt duży będzie tylko ciężarem dla dziecka, zbyt mały nie zmieści wystarczającej ilości rzeczy. Dobrze jest zdecydować się na taki model, do którego bez problemu będzie można schować np. teczkę formatu A4. Należy również pamiętać, że poza podręcznikami, zeszytami ćwiczeń czy przyborami potrzebnymi na codzienne lekcje, powinno znaleźć się miejsce również dla pudełko śniadaniowe, butelkę z piciem czy dodatkowe akcesoria na plastykę.
Co jeszcze się przyda?
Do podstawowych przyborów, które będą przydatne dla dziecka na co dzień, należą długopisy, ołówki, gumki do mazania i korektor. Więcej akcesoriów do pisania, ale nie tylko, należy dopasować do konkretnych potrzeb pociechy i wymagań lekcji. Na zajęcia plastyczne przydadzą się prawdopodobnie nożyczki, klej, kredki, a nawet plastelina itp. A jeśli dziecko lubi prowadzić zeszyty w sposób ułatwiający mu naukę, pomocne będą także różne zakreślacze i pisaki. Warto pamiętać też o temperówce czy kolorowych zakładkach do książek. Nie można zapomnieć o odpowiednich zeszytach – przy robieniu notatek na matematykę będą potrzebne inne niż na język polski. Często liczy się również ich format czy objętość. Poza tym warto zaopatrzyć dziecko w kalendarz lub planner, dzięki czemu będzie mogło uczyć się planowania nauki i nie zapomni o żadnym sprawdzianie.
Napisz komentarz
Komentarze