Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:08
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2022. Oczyszczalnia ścieków w Zawadówce (gmina Rejowiec) [kategoria: SAMORZĄDOWA INWESTYCJA ROKU]

To innowacyjna zero-energetyczna hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia oprzepustowości 74 m3/d. Może obsłużyć 740 osób z miejscowości Zawadówka, od których ścieki doprowadzane są za pomocą systemu kanalizacyjnego. W obiekcie istnieje również możliwość oczyszczania ścieków dowożonych. Jest to druga tego typu oczyszczalnia w województwie lubelskim o dużej przepustowości – powyżej 10 m3/d.
Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2022. Oczyszczalnia ścieków w Zawadówce (gmina Rejowiec) [kategoria: SAMORZĄDOWA INWESTYCJA ROKU]
Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2022. Oczyszczalnia ścieków w Zawadówce (gmina Rejowiec) [kategoria: SAMORZĄDOWA INWESTYCJA ROKU]

Źródło: UM Rejowiec

Innowacyjność oczyszczalni w Zawadówce polega na tym, że opiera się ona na wykorzystaniu rozwiązań opartych na zasobach przyrody, a jej funkcjonowanie zapewnia wysokoefektywne oczyszczanie ścieków. Oczyszczalnia składa się z części mechanicznej, biologicznej i chemicznej oraz systemu zagospodarowania osadów ściekowych.

Mechaniczne oczyszczanie ścieków przebiega w sitopiaskowniku oraz osadniku wstępnym i polega na usuwaniu największych zanieczyszczeń, czyli skratek, piasku oraz osadów ściekowych. Osady ściekowe zatrzymane w osadniku są odwadniane i unieszkodliwiane w specjalnym systemie hydrofitowym składającym się z 4 złóż gruntowo-roślinnych (z miskantem olbrzymim i trzciną pospolitą). Przewiduje się, że po około 10 latach eksploatacji oczyszczalni odwodnione i ustabilizowane osady ściekowe będą mogły zostać wykorzystane w rolnictwie do nawożenia gleb lub do rekultywacji gruntów. W tradycyjnych oczyszczalniach koszt odwadniania i stabilizacji osadów stanowi około 60% kosztów eksploatacji oczyszczalni. Sposób zagospodarowania osadów przy zastosowaniu metody hydrofitowej pozwala prawie na całkowitą redukcję kosztów ich odwadniania i stabilizacji. Tym bardziej że w oczyszczalni zastosowano system fotowoltaiczny do wytwarzania energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pomp, które służą do tłoczenia osadów na złoża gruntowo-roślinne.

Oczyszczanie biologiczne w obiekcie w Zawadówce przebiega w systemie hybrydowym składającym się z dwóch równoległych układów złóż gruntowo-roślinnych (z miskantem olbrzymim i z wierzbą wiciową), z pionowym i poziomym przepływem, w którym zachodzą procesy usuwania zawiesiny ogólnej oraz zanieczyszczeń organicznych (BZT5 i ChZT) i biogennych (azot i fosfor).

Ostatnim elementem oczyszczalni jest innowacyjny P-filtr wypełniony skałą wapienno-krzemionkową opoką po obróbce termicznej.

Ponadto jest w pełni zautomatyzowana i sterowana za pomocą komputera, co pozwala na kontrolę pracy obiektu. Dopływ i odpływ ścieków z oczyszczalni jest rejestrowany za pomocą specjalnych przepływomierzy, dzięki czemu eksploatator może śledzić na bieżąco ilości oczyszczanych ścieków.

Zalety oczyszczalni to:

- bardzo wysoka efektywność oczyszczania ścieków,

- odporność na wahania ilości dopływających ścieków,

- nie wytwarza wtórnych osadów ściekowych,

- bardzo niski koszt eksploatacji oczyszczalni związany z niewielkim zużyciem energii - koszt oczyszczania 1 m3 ścieków bez fotowoltaiki to około 1-2 zł, z fotowoltaiką - 0 zł.

- możliwość powtórnego wykorzystania ścieków oczyszczonych do podlewania zieleni, czy np. do mycia wozów asenizacyjnych,

- możliwość wykorzystania osadów ściekowych (po około 10 latach) w rolnictwie i do rekultywacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama