Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025” prowadzi nabór partnerstw lokalnych, które zrealizują miejscowe inicjatywy z dziedziny edukacji kulturowej, skierowanej przede wszystkim do młodzieży. Warunkiem jest właśnie współpraca lokalnych podmiotów, na którą składać się będą co najmniej trzy instytucje bądź grupy osób fizycznych.
Tak jest też w przypadku partnerstwa zawiązanego w Siennicy Różanej, które jako jedno z 9 zespołów zakwalifikowało się do pozyskania środków z NCK. Takie „drużyny” na dalszym etapie naboru mają za zadanie dokonać odpowiedniej analizy lokalnych potrzeb w zakresie edukacji kulturowej, a potem zaprojektują wspólny projekt.
– Nasz projekt jest już na zaawansowanym etapie, jeśli chodzi o koncepcję i kompletowanie wniosku. W jego ramach planujemy przeprowadzić zajęcia artystyczne związane z fotografią i wokół tych zajęć zblokować różne inne aktywności. Ostateczny kształt całego projektu zależał będzie jednak od instytucji pośredniczącej, czyli w tym przypadku od CSK, a konkretniej od zatwierdzonego przez tę instytucję budżetu – poinformowała nas Agnieszka Poźniak, dyrektor Centrum Kultury w Siennicy Różanej.
Dyrektor Poźniak opowiedziała także, skąd wzięła się „strona społeczna” przedsięwzięcia. Otóż grupa mieszkańców, która spontanicznie zawiązała się, to osoby, które zadeklarowały swoje zaangażowanie przy okazji akcji sprzątania starego cmentarza. Widząc ich zapał i aktywność, dyrektor CK podsunęła im pomysł, żeby zawiązali się i skorzystali właśnie z projektu „Bardzo Młoda Kultura”.
– Myślę, że w całym tym projekcie ważniejsze jest partnerstwo, które udało nam się zawiązać, a które zwiastuje owocną współpracę przy różnych wydarzeniach w przyszłości. Cieszy także fakt, że inicjatywa wyszła od samych mieszkańców. Z całą stanowczością mogę powiedzieć, że ziarno, które zasiałam, padło na podatny grunt. Ważnym aspektem jest też to, że przyjmowane przez nas rozwiązania wybierane są wedle takiego klucza, który nie zamyka możliwości kontynuacji działań w przyszłości. Chcemy, aby był to początek czegoś większego. Być może w dalszych etapach poza tymi zajęciami stricte fotograficznymi, wizytami studyjnymi czy wyjazdami na wystawy uda się nam, np. wydać jakiś wspólny album ze zdjęciami? – zastanawia się nasza rozmówczyni.
Projekt ma zostać zrealizowany do połowy października. Kwota, jaką przyznano beneficjentom, opiewa na 10 tys. zł. Dyrektor Poźniak zwróciła uwagę, że opisywany projekt jest w pewnym sensie kontynuacją przedsięwzięć, jakie już od jakiegoś czasu podejmowane są przez pracowników siennickiego centrum kultury, takich jak: projekt konwersji cyfrowej czy różnego rodzaju warsztaty artystyczne.
Cykl projektów Bardzo Młoda Kultura zakłada wykorzystywanie metod edukacji kulturowej do inicjowania zmian społecznych. W swych założeniach ma bowiem przyczynić się do kreatywnego, sprawczego i innowacyjnego działania młodzieży, a także kształtowania u niej postaw oraz umiejętności: współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze