Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Wola Uhruska. Usuwali dzikie składowiska odpadów [ZDJĘCIA]

26 września wiele osób wyruszyło, by "odśmiecać" Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu. W ramach akcji uczniowie Zespołu Szkół mogli w praktyce przekonać się, dlaczego warto dbać o środowisko naturalne.
Gm. Wola Uhruska. Usuwali dzikie składowiska odpadów [ZDJĘCIA]

To już 11. edycja akcji pod nazwą “Odśmiecanie Krajobrazu”. Polega na likwidowaniu dzikich składowisk na obszarach chronionych, a takich na terenie województwa lubelskiego jest bardzo dużo - aż 17 parków krajobrazowych oraz dwa parki narodowe.

 - Przykro patrzeć na śmieci zalegające w lasach. Zdarzają się też dewastacje infrastruktury turystycznej. Ta akcja ma na celu uświadamianie wszystkich, że powinniśmy dać o obszary chronione, ponieważ to właśnie one są wizytówką naszego województwa. Przyciągają co roku rzeszę turystów Jeśli chcemy chwalić się tą piękną przyrodą i tymi przepięknymi krajobrazami, my jako gospodarze musimy o te tereny zadbać. O to, aby właśnie by były one czyste, spokojne i niezdewastowane - mówi mówi Paweł Łapiński, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W akcji uczestniczyli pracownicy z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej, pracownikami Urzędu Gminy Wola Uhruska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Filia w Chełmie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chemie, strażnikami Straży Leśnej w Nadleśnictwie Sobibór oraz wolontariuszami z Chełmskiego Towarzystwa Samorządowego. Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego osobiście poprowadził uczestników po ostępach leśnych Bytynia. 

Uczniowie mieli też okazję zwiedzić Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu, a dzień zakończyli wspólnym ogniskiem integracyjnym w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie.

- Przeprowadziliśmy różne gry i zabawy dla młodzieży o charakterze ekologicznym z wykorzystaniem surowców wtórnych. W zakładzie przetwarzania odpadów w Srebrzyszczu młodzież mogła na własne oczy zobaczyć, gdzie trafiają te wszystkie śmieci, które znajdujemy porozrzucane po tym naszym pięknym krajobrazie. Uświadomiliśmy tych młodych ludzi, że odpady można do czegoś jeszcze użyć, ponieważ podlegają recyklingowi, np. butelki plastikowe lub szklane, których nie powinno być w ogóle w lasach - dodaje Paweł Łapiński.

W środę (27 września) nastąpiło uroczyste podsumowanie akcji przeprowadzonej na Lubelszczyźnie. Odbyło się ono w Szczebrzeszynie na terenie Zespołu Szkół nr 2. 

Okazało się, że dało się zebrać 120 worków śmieci o pojemności 120 litrowych każdy, co daje łącznie ponad 14 tys. litrów śmieci. W pomoc zaangażowało się ponad 400 osób. Była to nie nie tylko młodzież, ale również wolontariusze z 16 instytucji, które działają lokalnie.

Inicjatywę wsparło 5 oddziałów Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz jeden ośrodek edukacyjno-muzealny. 

Galeria poniżej.

Czytaj też:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama