Ważne dla całej społeczności akademickiej niedzielne wydarzenie rozpoczęła msza święta odprawiona w chełmskiej bazylice pw. Narodzenia NMP w intencji władz, pracowników i studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Następnie, po wykonaniu tradycyjnego zdjęcia przy uczelnianych obiektach na ul. Partyzantów przemaszerowano ulicami Chełma do auli na Wojsławickiej.
– Społeczność akademicka tradycyjnie przemierzała ulice Chełma w uroczystym pochodzie, a każdy krok nowych studentów przywoływał ducha nauki, odkrywania i rozwoju. W tej wielkiej uczelnianej rodzinie gościło wielu zaproszonych gości, studentów, rodziców oraz pracowników naszej akademii, czyniąc tę chwilę wyjątkową i podniosłą – stwierdziła Aneta Klajnert, kierowniczka działu promocji chełmskiej uczelni.
W auli na Wojsławickiej oficjalną część inauguracji otworzył rektor uczelni Arkadiusz Tofil. Po wyświetleniu krótkiego filmu, ukazującego najważniejsze wydarzenia z życia uczelni, jakie zaszły w minionym roku, dokonał zwięzłego podsumowania ubiegłorocznych inicjatyw i osiągnięć, a także przedstawił plany i perspektywy rozwoju w rozpoczynającym się roku akademickim. Rektor przedstawił także listę wszystkich kierunków, jakie obecnie funkcjonują w ramach PANS.
– Za każdym razem podkreślam, że nasza uczelnia jest w stanie "zagospodarować" każdy umysł od ścisłych po humanistyczne, dając podstawy do rozwoju i do realizacji własnych planów i ambicji młodych osób – przemawiał do zebranych rektor Tofil.
Po tradycyjnym odśpiewaniu Gaude Mater Polonia nastąpiła immatrykulacja studentów I roku oraz uroczyste ślubowanie studentów pilotażu.
Po „Gaudeamus Igitur” odznaczenia państwowe i medale Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Vertitas wręczył minister Czarnek. Do zebranych przemawiało także kilku przedstawicieli różnych środowisk, w tym parlamentarzystów i samorządowców, wśród których znaleźli się m.in. poseł Krzysztof Grabczuk i prezydent Chełma Jakub Banaszek.
Poseł Grabczuk wspomniał m.in. o stawianiu w relacjach na to, co łączy różne środowiska, zamiast roztrząsaniu podziałów. Na ręce rektora Tofila wręczył także zaproszenie dla studentów do wizyty w polskim parlamencie. Z kolei prezydent Banaszek dziękował za wieloletnią, owocną współpracę z władzami uczelni i zapewnił o dalszym wsparciu magistratu m.in. przy planach poszerzania oferty kierunków o studia lekarskie i związanych z nimi potrzebach infrastrukturalnych.
Na wniosek Ministra Edukacji i Nauki za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej złoty medal za długoletnią służbę otrzymali:
- Krzysztof Zdzisław Duk
- Leszek Bogdan Harmas
- Lech Mazurek
- Anna Szymańska
- Izabela Elżbieta Wąs
- Ireneusz Henryk Wójtowicz
Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali:
- Andrzej Ganczar
- Monika Grygiel
- Anna Gażyna Kocira
- Monika Krystyna Martyniuk
- Marcin Stanisław Oskierko
Medal brązowy za długoletnią służbę dostali:
- Mariusz Jerzy Bandzul
- Renata Monika Krawczuk - Kiełbowicz
- Grzegorz Janusz Lenart
- Leszek Łukasz Zadrąg
Z kolei Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas otrzymał o. Oktawian Jusiak.
Minister Czarnek wygłosił także wykład inauguracyjny pod tytułem „Od pedagogiki wstydu do edukacji patriotycznej – pedagogiki dumy w Polsce”. Rozpoczął on jednak od przytoczenia danych mówiących o znacznym zwiększeniu nakładów przekazywanych na edukację oraz naukę i szkolnictwo wyższe, począwszy od dotacji dla samorządów na infrastrukturę oświatową, aż po subwencję, która dzięki niedawnemu wzrostowi o przeszło 11 mld obecnie wynosi ponad 64 mld zł. Minister przypomniał, że w przyjętym już przyszłorocznym budżecie subwencja wzrośnie o kolejne 12 miliardów. Jednocześnie szef MEN przekazał zebranym zapowiedź, że w ramach zwiększenia wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe wynagrodzenia profesorów i pracowników uczelni od 1 stycznia 2024 r. wzrosną o 20 proc.
Podczas inauguracji w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie szef resortu edukacji i nauki wręczył władzom uczelni symboliczny czek na kwotę przeszło 10 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup samolotu szkolno-treningowego klasy MEP(L), zwiększenie wysokości subwencji z przeznaczeniem na dodatki do wynagrodzeń pracowników, a także realizację programu konferencji naukowych.
Przypomnijmy, że Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie kształci ponad 2 tysiące studentów na 13 kierunkach. Prowadzi studia o profilu praktycznym m.in. na kierunkach: bezpieczeństwo wewnętrzne, budownictwo, dietetyka i żywienie zbiorowe, elektrotechnika, filologia, matematyka stosowana, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo, położnictwo, rolnictwo i stosunki międzynarodowe.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z FOTORELACJĄ Z WYDARZENIA (PONIŻEJ)
Czytaj także:
- Powiat chełmski. Źródełko Polskiego Ładu niewyczerpane? Kolejne środki rozdane
- Chełm. Uczniowie ze szkoły muzycznej bezpiecznie wracają do domu
- XI Chełmska Gala Piłkarska. Podsumowanie sezonu. Znamy nagrodzonych [ZDJĘCIA]
- Nasz strażak znów mistrzem. Rafał Bereza niepokonany! Znamy wyniki [FILM]
- Region. Rozbudowa kolei remedium na problemy lubelskich rolników?
Napisz komentarz
Komentarze